Video americké policie: proč Walter Scott utíkal před policejní hlídkou?

Video americké policie: proč Walter Scott utíkal před policejní hlídkou?
Autor fotografie: YouTube
10 / 04 / 2015, 10:30

Americké úřady se obávají vypuknutí dalších rasových nepokojů jako ve Fergusonu.

Policie v Jižní Karolíně zveřejnila video, které natočil policista Michael Slager před tím, než zastřelil neozbrojeného černocha Waltera Scotta.

Zdroj: YouTube, GlobalLeaks News

O náhodně pořízeném videu kolemjdoucím svědkem jsme psali v článku "Americký policista zastřelil prchajícího černocha. Nereagoval na výzvu.

Server BBC NEWS uvádí, že videokamera policejního vozu zaznamenala, jak policejní hlídka zastavuje Mercedes Waltera Scotta kvůli nefunkčnímu brzdovému světlu. Scott vůz zastaví a policista po něm požaduje řidičský průkaz a doklady k autu. Scott vysvětluje policistovi, že si Mercedes půjčil a doklady nemá. Slager se tedy vrací ke svému hlídkovému autu a mezitím Scott vystoupí a utíká pryč. 

Na videu je potom slyšet jen křik a výstřely... „Na zem, hned!“ křičí na záznamu Slager. Další policista mezitím zpovídá spolucestujícího ve Scottově Mercedesu a potom ho nechá jít.  Rodina zastřeleného Scotta nyní právě tohoto svědka hledá. 

Policista Slager byl ve středu propuštěn od policie a současně byl obviněn z vraždy. Teprve nyní vychází najevo, že už byl v minulosti vyšetřován pro nepřiměřené násilí. 

Stranou pozornosti českých médií zůstává krize, kterou ve Spojených státech způsobilo chování policie k občanům černé pleti. Protestující obviňují policii z rasismu v řadě měst USA. 

 

 

Tagy článku