Video: Americkému F-117 při airshow upadlo křídlo

Video: Americkému F-117 při airshow upadlo křídlo
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: Ilustrační foto F-117
29 / 01 / 2016, 19:15

Americký Lockheed F-117 Nighthawk je prvním letadlem na světě, které bylo zkonstruováno s využitím technologie stealth. Ostře lomené tvary, natolik odlišné od B-2 nebo F-22 jsou dány datem vzniku stroje, kdy nebyl k dispozici dostatečný výpočetní výkon tehdejších počítačů.

Video zachycuje havárii F-117 během letecké show 17. září 1997 v Essexu v Marylandu. Letadlo se zřítilo do obytné čtvrti a značně poškodilo několik domů. Nikdo na zemi nebyl zraněn a pilot F-117, Maj. Bryan Knight, vyvázl pouze s lehkým zraněním po vystřelení z letadla.

F-117 at Sunset

A důvod této havárie? Vyšetřování letectva zjistilo, že čtyři ze 39 spojovacích prvků mezi křídlem a trupem chybělo, což byl patrně následek přeinstalace křídel na tomto stroji v lednu 2006.

Dvě další kontroly údržby, včetně jedné, kterou evokoval sám pilot na základě příliš volného levého křídla problém neodhalily. Letectvo nařídilo kontrolu všech strojů F-117, ale další podobný kuriózní závadu nezjistilo.

Celkem bylo postaveno 64 kusů F-117 a došlo celkem k 8 ztrátám včetně jednoho sestřelu 27. března 1997 nad bývalou Jugoslávií, přičemž části cenných trosek se dostaly jak do Číny tak do Ruska, kde byly využity ke kosntrukci protiletadlových systémů.

V roce 2006 bylo rozhodnuto o postupném vyřazování tohoto letadla z výzbroje v následujících letech. Ke konci tohoto roku byly rozpuštěny letky určené k výcviku a k určení operačního nasazení F-117. 12. března 2007 bylo přelétnuto prvních 6 kusů na základnu Tonopah ve státě Nevada k dlouhodobému uskladnění. Letouny F-117 neprošly klasickým procesem likvidace z důvodu utajení některých konstrukčních částí a použitých technologií. 

Zdroj: CNN, Wikipedie 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.