Video: Američtí mariňáci přistáli v Norsku

Video: Američtí mariňáci přistáli v Norsku
Autor fotografie: US Marines|Popisek: Ilustrační snímek US Marines
18 / 01 / 2017, 00:15

300 amerických mariňáků přistálo v Norsku, kde stráví příštích 6 měsíců. Poprvé od 2. světové války mají zahraniční vojáci povolen tak dlouhý pobyt v Norsku.

Úředníci bagatelizují spojitost mezi touto operací a obavami NATO z Ruska, ale nasazení v Norsku se shoduje s vysláním vojenského kontingentu v síle několika tisíc můžů do Polska, aby východní křídlo NATO bylo posíleno.

Mariňáci z Camp Lejeune v Severní Karolíně přistáli 17.1. v 10:00 místního času na letišti Vaernes nedaleko Trondheimu. V Norsku stráví 6 měsíců a pak budou vystřídáni na dalších šest měsíců jinou jednotkou.

Tiskový mluvčí norské gardy, která bude hostit Američany na základně Vaernes (asi 1500km od hranic s Ruskem) řekl, že mariňáci se budou učit o bojování v zimě.

Psali jsme: Fast and Furious 8 - driftující Abrams M1A1

"Po dobu prvních čtyř týdnů budou mít základní zimní přípravu, budou se učit, jak se vypořádat s lyžemi a jak přežít v prostředí Arktidy," říká Rune Haarstad, mluvčí gardy. "Nemá to nic společného s Ruskem nebo aktuální situací."

Ruská ambasáda v Oslu se k příjezdu Američanů do země vyjádřila už v říjnu, kdy byla celá operace oficiálně oznámena. "Vezmeme-li v úvahu několik prohlášení norských představitelů o neexistenci hrozby Ruska pro Norsko, chtěli bychom pochopit, z jakého důvodu je Norsko ochotno zvýšit svůj vojenský potenciál, zejména díky rozmístění amerických sil v Vaernes?".

Zdroj: Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.