Video: Australská vláda varuje imigranty: "K nám nejezděte! Můžete i zemřít."

Video: Australská vláda varuje imigranty: &quote;K nám nejezděte! Můžete i zemřít.&quote;
08 / 05 / 2016, 11:00

Australská vláda utratila 6.000.000 dolarů za film, který má odradit případné žadatele o azyl z Blízkého východu. Upozorňuje imigranty, že cesta nebude úspěšná a mohou při ní i zemřít.

Australská vláda se rozhodla, že bude pokračovat ve své restriktivní migrační politice. Nakonec to potvrdil i australský premiér začátkem března, který proti přistěhovalcům použil tvrdá slova

Australský ministr pro přistěhovalectví Peter Dutton připravil reformu vládní imigrační politiky, podle které je mimořádně obtížné pro uprchlíky z některých zemí získat azyl nebo občanství. Podle Duttona vláda zpřísnila opatření pro všechny žadatele o azyl.

"Budeme posuzovat každý případ individuálně, budeme provádět biometrické testování ve spolupráci s našimi zahraničními partnery, budeme prověřovat veškeré informace o těchto osobách, a pokud se za uprchlíky pouze vydávají, tak to zjistíme.“

Australské ministerstvo pro imigraci a ochranu hranic v souladu s novou imigrační politikou zaplatilo 4.340.000 australských dolarů za výrobu filmu a dalších 1.630.000 dolarů za jeho propagaci v zahraničí. Film pod názvem "The Journey" (Cesta) odvysílala koncem března jako první afgánská televize. Informaci zveřejnil The Sydney Morning Herald už 26. března 2016.

Předchozí tři filmy pod názvy "Priscilla královna pouště",  "The Castle" a "Wolf Creek" stály Austrálii méně, Priscilla byla za méně než 2 miliony, Wolf Creek stál milion a The Castle jen 750.000 dolarů. 

Poslední propagandistický celovečerní film se natáčel ve třech zemích a má stopáž devadesát minut. Mapuje příběh malé skupiny žadatelů o azyl, kteří se snaží na lodi dostat do Austrálie. Příběh začíná na mezinárodním letišti v Teheránu, kde Sera čeká se svým synem Amirem na letadlo....

Celé video s anglickými titulky:


Na filmu spolupracovali herci a štáby ze 13 zemí a byl již promítán v Pákistánu, Iráku a Íránu. K dispozici bude ve většině středovýchodních jazyků, včetně Dari, Pashto, Urdu, arabštině a perštině.

Jednotlivé ukázky filmu, příběhy a rozhovory byly zveřejněny i na YouTube - "JourneyTheMovie

"Film si klade za cíl vzdělávat a informovat diváky v zemích původu o tom, že je zbytečné platit pašerákům, riskovat nebezpečnou cestu do Austrálie, aby se potom setkali s nekompromisní politikou vlády, která jim nepovolí požádat o azyl," uvedl tiskový mluvčí.

Podle ministerstva je film "klíčovou součástí" protipašerácké strategie a je určen pro cílovou skupinu až 50 milionů uprchlíků. 


Průzkum trhu prokázal, že podobné televizní projekty jsou osvědčeným způsobem, jak oslovit a ovlivnit cílovou skupinu. "Nezávislý výzkum v těchto zemích prokázal, že Austrálie je považována uprchlíky za vysněnou zemi pouze na základě nedorozumění a falešných zpráv o australské imigrační politice. Proto se rozhodují k ilegální cestě lodí. Máme i zpětnou vazby od diváků a ta je pozitivní," doplňuje 

Není to poprvé, kdy ministerstvo zvolilo tento způsob, jak odradit případné žadatele o azyl. V minulosti investovala Austrálie například i do rozhlasových dramatických pořadů, nicméně ty byly mnohem levnější. 

Operace na ochranu australských hranic před přílivem nelegálních imigrantů pod názvem Sovereign Borders (OSB), byla zahájena už v září 2013. Tehdejší  vláda v čele s premiérem Abbottem si předsevzala, že zastaví enormní počet žadatelů o azyl, připlouvajících na pašeráckých lodích k australským břehům a to zejméně z Indonésie. Psali jsme v článku "Australská operace proti nelegálním uprchlíkům slaví úspěch".

V této souvislosti se objevila obvinění, že australské námořnictvo platí pašerákům, aby odváželi uprchlíky jinam. Amnesty International shromáždila údajně důkazy o tom, jak australští vládní úředníci podplácí posádky lodí, aby převážené imigranty odvezly od australských úřadů a hrubě zachází a týrají uprchlíky, kteří chtějí v Austrálii požádat o azyl.

 

 

 

 

 

 

Tagy článku