VIDEO: Axis dodal inteligentní kamery do testovacího areálu Smart City Polygon. Systém s nimi ihned „vyplašil“ zloděje

VIDEO: Axis dodal inteligentní kamery do testovacího areálu Smart City Polygon. Systém s nimi ihned „vyplašil“ zloděje
Popisek: Smart City Polygon
07 / 12 / 2018, 08:30

Síťové kamery s videoanalýzou obrazu, IP reproduktory a IP radar Axis jsou nově součástí expozice v areálu Smart City Polygon v Plzni-Bolevci, unikátního prostoru demonstrujícího koncept tzv. chytrého města. Užitečnost instalace se prokázala nečekaně brzy – termální kamera pomohla odehnat narušitele, který se prostříhal plotem.

Testovací areál Smart City Polygon je přístupný veřejnosti již od roku 2017. Projekt iniciovaly energetické společnosti OMEXOM GA Energo a E.ON Česká republika a v současné době si zde návštěvníci mohou prohlédnout 12 komplexních řešení pro chytrá města. Technologie z několika segmentů a od různých výrobců jsou tu v provozu současně a na jednom místě, a tak se lze snadno seznámit s jejich funkcemi.

                                  

Nová instalace Axis

Součástí instalace jsou od podzimu 2018 také síťová zařízení Axis. V systému je instalováno 27 kamer, 3 síťové reproduktory a 1 síťový radar. Zajímavá je například kamera s integrovanou aplikací AXIS Licence Plate Verifier, která u vjezdu eviduje poznávací značky aut, síťové termální kamery AXIS Q19 nebo síťové reproduktory AXIS C3003-E, které slouží k obousměrné zvukové komunikaci ve střeženém prostoru. Unikátním prvkem je síťový radarový detektor AXIS D2050, který je v areálu instalován tak, aby na něm bylo možné demonstrovat střežení vymezených zón za snížené viditelnosti nebo tmy. Radar je zároveň integrován s s otočnou kamerou AXIS Q61 pro sledování pohybujícího se objektu. Kamery Axis dále poskytují obraz například pro umělou inteligenci systému inteligentního parkování nebo detekce chování davu. Všechny technologie jsou propojeny jednotnou federativní platformou iVisec, která městům může přinést rychlost a efektivitu při získávání informací a rozhodování. 

Komplexní systém odradil zloděje

 

Brzy po instalaci kamer Axis došlo k incidentu, který funkci systému demonstruje lépe než mnoho slov. Termální kamera s nastavenou perimetrovou ochranou zachytila v noci muže, který prostříhal díru v plotu a vnikl do areálu, patrně za účelem trestné činnosti. Systém je však připojen k pultu centralizované ochrany SECURITAS, který využívá obousměrnou audio komunikaci. Poté, co operátor muže osobně oslovil s pomocí IP reproduktoru a upozornil jej na příjezd zásahové jednotky, narušitel okamžitě objekt opustil.

 

„Nečekali jsme, že se zabezpečení areálu včetně kamer Axis otestuje až takto názorným způsobem,“ komentuje Pavel Němeček, projektový manager Smart City Polygonu ze společnosti OMEXOM GA Energo a dodává: „Ke dnešnímu dni si Smart City Polygon přišlo prohlédnout celkem 184 návštěvníků z řad starostů a zástupců municipalit, studentů, firem a odborné veřejnosti. Zájemci o exkurzi se mohou snadno objednat na webových stránkách projektu www.smartcitypolygon.cz.“

 

O společnosti Axis Communications

Společnost Axis je tvůrcem síťových řešení, která umožňují zvyšovat úroveň zabezpečení, přinášejí nové způsoby podnikání a vytvářejí tak chytřejší a bezpečnější svět. Jako přední světový hráč v oblasti síťového videa nabízí Axis produkty a služby v oblasti videodohledu a videoanalýzy, řízení přístupu a audiosystémů. V současnosti má Axis přes 3 000 zaměstnanců ve více než 50 zemích a při poskytování řešení zákazníkům spolupracuje s partnery z celého světa. Axis je společnost založená v roce 1984 se sídlem ve Švédsku. Je zalistována na burze NASDAQ Stockholm pod značkou AXIS.

Další informace o společnosti Axis naleznete na webu www.axis.com.

 

                                

Tagy článku