Video: Británie zažívá protesty proti přistěhovalcům a muslimům

Video: Británie zažívá protesty proti přistěhovalcům a muslimům
Autor fotografie: YouTube/screenshot
31 / 01 / 2016, 13:45

V Doveru se do sebe pustili antifašisté s příznivci pravicové národní fronty. V Lutonu nedaleko Londýna procházely "křesťanské hlídky" a provokovaly místní muslimy.

Britská policie zasáhla v Doveru při protestu proti uprchlíkům

Nejméně šest lidí utrpělo v sobotu večer zranění v přístavním městě Dover na jihu Anglie, kde vypukly potyčky mezi pravicovými odpůrci přistěhovalectví a jejich oponenty. Střety mezi oběma tábory trvaly několik hodin, než policie zjednala pořádek. Devět lidí přitom bylo zatčeno, informují britská média. Dnes ráno už byl Doveru klid.

Při výtržnostech létaly vzduchem cihly a zápalné lahve. Jeden z účastníků potyček skončil podle policie se zlomenou rukou, zranění dalších pěti lidí jsou lehká.

Do Doveru se v sobotu sjelo také několik stovek antifašistů, aby se postavili účastníkům ohlášené demonstrace proti uprchlíkům. Antifašisté se na místo sjížděli také autobusy, některé z nich skončily s rozbitými okny, na jednom se objevil krví nakreslený hákový kříž.

Vyara Gylsenová, která patří k táboru antifašistů, řekla, že potyčky nastaly, když se skupině příslušníků krajní pravice podařilo protrhnout policejní kordon, který obě skupiny odděloval. Pravicoví demonstranti pak začali na oponenty útočit tyčemi, holemi a lahvemi, z druhé strany začaly létat cihly.

"Dlouho to bylo jenom postávání, protože policii se dařilo zabránit kontaktu. Pak si ale fašisté našli průchod a začal boj," citoval Gylsenovou list The Guardian. Podle Gylsenové utrpělo dost lidí zranění hlavy. "Byl to jeden z nejtvrdších protestů, kterého jsem se zúčastnila," řekla.

Policie oznámila, že zabavila přes 20 zbraní včetně nožů, tyčí, skla a kladiv. Na demonstraci i na potíže byla připravena, protože předem vyzvala občany Doveru, aby počítali s problémy a zpožděním na silnicích po celou sobotu.

"Křesťanské hlídky" provokovaly muslimy v Lutonu

Aktivisté z krajně pravicového hnutí Britain First se prošli po hlavní ulici města Luton, které je označováno za baštu islamistů v Británii. Procházka málem skončila masovou rvačkou, muslimové házeli na Brity vajíčka a aktivisty zasypali urážkami. Británie není křesťanská země, ve městě teď vládnou muslimové, křičeli vyznavači proroka Mohameda. Zdroj: dailymail.co.uk

Provokativní pochod Britain First odsoudil pastor anglikánské církve Peter Adams z kostela sv. Marie v Lutonu: „Britain First svými činy převrátila poselství kříže, který je symbolem smíření, odpuštění a nezištné lásky.“ Zdroj blesk.cz

Původní video má téměř dva miliony shlédnutí. 

 

Tagy článku