VIDEO: Britský voják dorazil teroristu, doma vyfasoval 10 let
foto: flickr.com/vojáci
Vlnu pobouření vyvolal případ britského vojáka, který zneškodnil zraněného tálibánského teroristu v Afghánistánu.
Britský voják Alexander Blackman byl odsouzen na deset let ve vězení za to, že dorazil tálibánského teroristu na horké afghánské půdě. Trest mu byl posléze snížen na osmiletý trest. Podle vojenského tribunálu se dopustil vraždy, s čímž Blackman kategoricky nesouhlasil.
Incidentu předcházela akce bojového vrtulníku Apache, která na Tálibánce začala pálit. Ten však tuto palbu přežil, ač Blackman se domníval, že není možné, aby se tak stalo. Britský voják pak těžce zraněného teroristu našel a ,,dorazil" ho, protože ho považoval za bezprostřední riziko.
související: Video: Izraelský voják popravil zraněného palestinského útočníka
Britské ministerstvo obrany nyní zveřejnilo video, na němž je slyšet palba z 30 mm kanónu vrtulníku, a které předcházelo samotné Blackmanově akci.
Publikování celého videa zakázal Nejvyšší soud, dovolil pouze zveřejnit část, která bezprostředně vedla k zastřelení tálibánského teroristy. Na celém videu, které se zatím na veřejnost nedostalo, Blackman najde zraněného teroristu v kukuřičném poli s kalašnikovem a ručním granátem. Protože britský voják situaci vyhodnotil jako rizikovou, tálibánce zastřelí.
Příští úterý se má konat s Blackmanem odvolací soud a na jeho podporu se sjedou stovky bývalých vojáků i ,,civilistů". Soudci mohou podle britských médií v odvolacím stání změnit skutkovou podstatu z vraždy na neúmyslné zabití.
psali jsme:
Jordánsko osvobodilo vojáka, který zastřelil sedm izraelských dívek. Izraelci jsou lidský odpad, prohlásil
Zdroj: dailymail.co.uk
Tagy