VIDEO: Budoucnost dopravy podle vizionáře Elona Muska? Rychlostní tunely pod zemí

VIDEO: Budoucnost dopravy podle vizionáře Elona Muska? Rychlostní tunely pod zemí
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: tunel
05 / 06 / 2017, 15:45

Americký vizionář a podnikatel Elon Musk přišel s nápadem revolučního systému podzemní dopravy.

Muskova společnost Boring Company představila svou vizi ,,odlehčené" dopravy - systém podzemních tunelů vybudovaných v největších městech po celém světě. Podle Boring Company musí stávající doprava ,,expandovat do tří rozměrů". Musk chce tímto systémem přinést podle svých slov revoluci do dopravy.

Důmyslný systém podzemních tunelů by využíval speciální vozítko poháněné elektřinou, na němž by auto v podzemí jezdilo. V praxi by to tedy vypadalo podle Muskových návrhů tak, že na povrchu by toto vozítko auto ,,vyzvedlo" a dopravilo by je tunely do cílové destinace. Vozítko by dosahovalo v tomto případě velké rychlosti - až 200kilometrů za hodinu. Vzdálenosti mezi dvěma destinacemi by se tak významně zkrátily, i na několik minut místo hodin.

Musk na kritiku, že takový systém nelze v praxi zavést i z důvodu finanční nákladnosti, odpovídá, že klíčovým faktorem k uskutečnění podzemní dopravy je zvýšit rychlost tunelů.

Podle Boring Company, která na náročném projektu pracuje, neexistuje v současné době žádný limit v tom, kolik vrstev tunelů se může vybudovat. Navíc na rozdíl od běžné povrchové dopravy budou tunely odolné proti vlivům počasí. Podle Muska by systém tunelů pod zemí významně odlehčil povrchové dopravě a mohl vyřešit především dopravní zácpy či kolapsy.

 

 

Americký podnikatel prozradil, že začal s pracemi na prvním takovém tunelu pod Los Angeles. Tyto tunely by měly v budoucnu pokrýt celé Los Angeles a šířit se následně do dalších velkých měst i mimo USA, jeichž tunely by se propojily. První podzemní tunel by měl vést od letiště v Los Angeles do Culver City v Kalifornii, Santa Moniky, Westwoodu a Sherman Oaks.

Ambiciózní plán kromě toho počítá kromě těchto vozítek také s vlastním podzemním autobusem na podobném principu. Autobus by rovněž poháněla elektřina a měl by ,,standardní" prostor pro sedící i stojící cestující. Autobus na elektřinu by podle Muskových představ a jeho společnosti The Boring Company mělo být z velké části skleněný.

 

Zdroj: popularmechanics.com

 

Tagy článku