VIDEO: Čína představila svého giganta na stavění umělých ostrovů. Největší sací bagr má operovat ve sporném Jihočínském moři

VIDEO: Čína představila svého giganta na stavění umělých ostrovů. Největší sací bagr má operovat ve sporném Jihočínském moři
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: sací bagr
11 / 11 / 2017, 09:30

Čína představila svůj největší sací bagr, který má podle místních médií sloužit ke stavbě umělých ostrovů ve sporné oblasti Jihočínského moře, na které si Čína dělá trvalé územní nároky.

Gigantické plavidlo nazvané Tiankun, kterému je přezdíváno svými designery ,,kouzelný tvořitel ostrovů", je považováno za nejvýkonnější plavidlo svého typu v celé Asii. Jedná se o první sací bagr, který byl vyrobeno pouze v Číně na rozdíl od sesterského plavidla Tianjin.

psali jsme: Ozbrojené čínské plavidlo proniklo do japonských teritoriálních vod

Jeho spuštění na vodu ve městě Qidong v provincii Ťiang-su přichází v době vyhrocené situace, která panuje v regionu Jihočínského moře, kde Čína militarizuje umělé ostrovy. Právě sací bagr se má do totoho vleklého konfliktu ,,vložit"tím, že má tyto ostrovy sám vytvářet. Podle některých lokálních čínských médií bylo postavení sacího bagru vlastně ,,vojenským obranným projektem", který se zaměřoval na budoucí působnost bagru v Jihočínském moři.

 

Samotné plavidlo, které je 140 metrů dlouhé, dokáže rozbíjet podvodní kameny, vysát písek, vodu a bahno a ,,výslednou" hmotu přemístit 15 kilometrů daleko. Tiankun je schopen vyhrabat podle serveru RT.com až 6000 kubických metrů bahna, písku či dalšího materiálu z hloubky do 35 metrů.

psali jsme: Čína představila model autonomního robotického trimaranu D3000

Tiankun ještě podstoupí nezbytné plavební a technické testy. Pokud vše proběhne úspěšně, bude sací bagr uveden do služby příští léto. Dá se však očekávat, že jeho přítomnost ve sporném regionu Jihočínského moře ještě více zvýší napětí.

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace