VIDEO: Cvičení, které mohlo skončit konfliktem. U Tchaj-wanu se málem srazila americká a čínská válečná loď

VIDEO: Cvičení, které mohlo skončit konfliktem. U Tchaj-wanu se málem srazila americká a čínská válečná loď
Autor fotografie: Sean Furey/U.S. Navy, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační fotografie torpédoborce Arleigh Burke
04 / 06 / 2023, 11:00

Lodě amerického a kanadského námořnictva propluly v sobotu Tchajwanským průlivem, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. Jak odhalila kanadská média, čínská loď donutila americkou loď změnit kurz, což málem vedlo ke srážce.

Americký torpédoborec USS Chung-Hoon třídy Arleigh Burke a kanadská fregata HMCS Montreal z třídy Halifax propluly podle prohlášení Sedmé flotily amerického námořnictva průlivem.

Jak uvádí kanadská televizní síť Global News, jejíž novináři byli na palubě kanadské fregaty, čínská loď se přiblížila na pouhých 137 metrů, nabrala značnou rychlost a minula těsně USS Chung- Hoon. Americký torpédoborec byl nucen změnit kurz a snížit rychlost, aby se vyhnul srážce.

Podle kapitána kanadské fregaty Paula Mountforda Číňané rádiem oznámili americkým a kanadským lodím, že vstupují do čínských vod.

V prohlášení Sedmé flotily amerického námořnictva se uvádí, že lodě propluly koridorem Tchajwanského průlivu, který je mimo teritoriální moře (vody) jakéhokoli státu.

V prohlášení se uvádí, že společná plavba „ukazuje oddanost Spojených států a spojenců a partnerů svobodnému a otevřenému Indo-Pacifiku. A že taková spolupráce je jádrem našeho přístupu k bezpečnému a prosperujícímu regionu, kde letadla a lodě všech zemí mohou létat, plout a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo dovoluje“.

Válečné lodě Chung-Hoon a Montreal se před vplutím do Tchajwanského průlivu společně plavily v Jihočínském moři téměř týden. Novináři Global News měli opakovaně příležitost pozorovat čínské válečné lodě, jak sledují kanadskou loď.

Tchajwanské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že Čína vyslala do operací kolem Tchaj-wanu devět vojenských letadel a šest válečných lodí. V poslední době byly takové akce čínské armády na denním pořádku.

Zdroj: US Navy, tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.