Autor fotografie: Esetok, CC BY-SA 4.0|Popisek: Demonstrace v Kazachstánu
V kazašské Almatě přiostřuje, obrněné transportéry vjely na náměstí, je slyšet střelba. V zemi propukly 2. ledna demonstrace jako protest proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), a režim, v jehož čele stojí autoritářský prezident Kasym-Žomart Tokajev, zaskočily.
Situace v Kazachstánu se začíná přiostřovat, v zemi propukly nepokoje jako protest proti zdražení LPG, což je levnější varianta k benzinu. Po zdražení vylétly ceny nahoru dvojnásobně. Rozlícený dav vniknul na radnici v Almatě poté, co policie zadržela přes 200 lidí. V zemi byl vyhlášen výjimečný stav. Podle nejnovějších informací přiostřuje zvláště v hlavním městě Almatě. Tam vjely obrněné transportéry na náměstí, z místa je slyšet střelba.
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev sice pod tlakem demonstrací ustoupil a odvolal vládu, na druhé straně požádal státy postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, aby pomohly potlačit nepokoje. Podle Tokajeva je nutno zastavit ,,teroristické skupiny", které prošly zahraničním výcvikem.
Kazašský prezident uvedl, že ,,teroristé" rabují obchody, znásilňují ženy, obsazují budovy a další důležité články infrastruktury. V televizním projevu prohlásil, že zůstává v metropoli Kazachstánu bez ohledu na události. Podle agentury TASS policie v Almaty ,,zlikvidovala" desítky lidí, které v noci na čtvrtek zaútočily na administrativní budovy. Co je míněno ,,likvidací", agentura neupřesnila. Podle nejnovějších informací však zemřelo při nepokojích 44 lidí, z toho 26 protestujících.
Jak se zdá, země se noří do stále většího chaosu, nespokojení lidé svrhli sochu prvního kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, v zemi nefunguje internet, provoz přerušují i banky kromě centrální, a také burza. Další vývoj je tak nejistý. Je však možné, že protesty budou násilně ukončeny za pomoci Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Ostatně Tokajev prohlásil, že chce postupovat ,,maximálně tvrdě". Podle aktuální informace pak Rusko potvrdilo, že do země zmítané protesty vyslalo své výsadkáře, kteří mají přispět k nastolení klidu v Kazachstánu, takže tato varianta je pravděpodobná.
České ministerstvo zahraničí již vydalo zprávu, v níž doporučuje občanům cestujícím do Kazachstán zvýšenou obezřetnost v lokalitách, kde propukají nepokoje a dalším rizikovým místům.
Kazachstán patří k autoritářským středoasijským zemím, kde v parlamentu neexistuje opozice a veřejné projevy nesouhlasu patří spíše k vzácnějším jevům. Na druhé straně je režim hodnotí jako nezákonné, pokud nejsou včas nenahlásí příslušným úřadům. Protesty, které propukly nyní, tak kazašské nejvyšší státní a politické autority překvapily, nicméně jsou připraveny demonstrace potlačit silou.
Zdroj: TASS, BBC