VIDEO: Drony jako zachránci životů. Na ,,palubě" ponesou defibrilátory

VIDEO: Drony jako zachránci životů. Na ,,palubě&quote; ponesou defibrilátory
Popisek: dron
22 / 06 / 2017, 11:00

Drony budou v budoucnu sloužit jako ,,záchránáři".

Jak známo, drony se dnes používají téměř na vše. Od rekreačních až po vojenské či filmařské účely. Jejich využitelnost je nesmírně pestrá. Možná brzy budou plnit ještě jednu důležitou roli, a to záchranářskou. Mohly by převážet defibrilátory, které by zachraňovaly pacienty při všech srdečních příhodách včetně nejčastějšího infarktu.

Simulovaná studie nyní prokázala, že pokud drony nesou jednoduchý defibrilátor, který může použít i člověk s nelékařským vzděláním, dorazí včas na místo, kde pacient utrpí srdeční příhodu, průměrně o 16 minut dříve než záchranná služba. Při testu byl použit dron, který váží 5,7 kilogramů a byl vyvinut švédskou vládní agenturou Swedish Transportation Agency. Samotný defibrilátor připevněný na dron váží pouhých 763 gramů proto, aby se stroj mohl dostat na místo záchrany člověka co nejrychleji. Osmirotorový dron představený Swedish Transportation Agency může vyvinout maximální rychlost zhruba 75 kilometrů v hodině.

Drony nesoucí defibrilátor byly při zkušebním testu vyslány za použití GPS souřadnic do lokací, kde se přihodilo 18 simulovaných infarktů. Dronům s defibrilátory to trvalo do pět minut, což je v průměru skoro o 17 minut rychleji, než by na místa dorazila sanitka či ambulance.

,,Infarkt je jedním z nejčastějších zabijáků v západním světě. Každá minuta je proto zcela zásadní, řekl deníku The Guardian k možnému využití dronů Jacob Hollenberg, ředitel Institutu Karolinska, lékařské univerzity ve švédském městě Solna. ,,Každá minuta od zástavy srdce snižuje šance záchrany o 10%. Proto možná záchrana pacienta po 10 - 12 minut je prakticky nulová. Je tak obrovský rozdíl v použití defibrilátoru v prvních několika minutách," upřesnil dále Hollenberg.

,,Záchranářské drony" by pak mohly významným způsobem zvýšit šance na přežití pacientů, kteří utrpěli těžký infarkt či jinou vážnou srdeční příhodu.

 

psali jsme: Video: Hasiči v New Yorku poprvé využili v boji s ohněm dron

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku