Video: Dva mladí muslimové ze Sydney plánovali útok s noži. Policie je zatkla těsně před útokem

Video: Dva mladí muslimové ze Sydney plánovali útok s noži. Policie je zatkla těsně před útokem
13 / 10 / 2016, 16:30

Podařilo se je zastavit těsně předtím, než se naposledy pomodlili v místní mešitě.

Dva 16ti leté mladíky zatkla policie ve středu odpoledne v Sydney a zabránila tak "bezprostřednímu" teroristickému útoku, který oba plánovali, uvedl australský server smh.com.au. Policie u nich našla rukou psané poznámky s arabskými texty, které obsahovaly prohlášení islámského státu. 

 

Oba byli zatčeni v okamžiku, když šli do místní muslimské modlitebny, aby se "naposledy před útokem pomodlili." Policejní mluvčí uvedla, že jen několik hodin předtím si zakoupili útočné nože v místním obchodě. Dvojici sledovala protiteroristická jednotka přes dva roky.

Teď byli obvinění z přípravy teroristického útoku a z členství v teroristické skupině islámského státu. Police vyjádřila "znepokojení nad vážností celého incidentu a věku obou podezřelých a současně pochválila součinnost policie a protiteroristického týmu, díky které se podařilo oba zadržet". Bylo to údajně i díky tomu, že policie dostala upozornění na nákup bojových nožů.

Jeden z mladíků je nevlastním synem již odsouzeného teroristy, se kterým byly problémy při zatýkání jeho otčíma v září 2014. Tehdy prý policistům vyhrožoval a tvrdil,  že "nikdy nezapomene na obraz svojí matky v poutech a bez jejího tradičního nikábu. Budu si to pamatovat navždy," tvrdil.

Stěžoval si také na sousedy, že se s ním nebaví ze strachu, že na ně zaútočí, a obvinil policisty, že použili při zákroku nepřiměřeného násilí, že domovní prohlídka trvala "moc dlouho" (12 hodin), že byly kontrolovány i jeho školní věci a tvrdil, že zasahující policisté napadli i jeho matku.

Policejní komisař uvedl, že zatčení obou mladíků "svědčí o znepokojové a mimořádně rychlé radikalizaci mladých Australanů...K té radikalizaci dochází velmi rychle, z nuly na plnou radikalizaci dojde během 48 až 72 hodin od konkrétní události a nevidím v nejbližší budoucnosti žádné zlepšení."

 Německé mešity jsou centrem radikalizace muslimů

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace