Video: Elektromagnetický katapult letadlové lodi USS Gerald R. Ford

Video: Elektromagnetický katapult letadlové lodi USS Gerald R. Ford
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Gerald R. Ford
20 / 03 / 2016, 11:15

USS Gerald R. Ford je největší a nejdokonalejší letadlová loď světa (zde by asi Royal Navy ale nesouhlasilo), jejíž cenovka se vyšplhala na 13 miliard dolarů a vývoj stál dalších 5 miliard!

Asi největším vylepšením oproti stávajícím nosičům letadel je elektromagnetický katapult (EMALS), který nahradil tradiční parní a uvolnil tak obrovské množství prostoru uvnitř letadlové lodi. Zde jsou záběry ze zkoušek tohoto systému.

Mimo to má loď nový radar, který sdružuje radary v pásmu S a X do jednoho systému (pásmo X pro vyhledávání, určování drah nízko letících cílů a ozáření cíle, pásmo S pro vyhledává cílů a určování drah za jakéhokoli počasí). I díky radaru bylo možné zmenšit velitelskou věž, protože potřebuje méně antén. Žádná jeho část nemá pohyblivé součásti, což snižuje nutnou údržbu.

Obsluhu lodi má zajišťovat 4400 osob. Trup má stejný počet palub jako Nimitz, velitelský ostrov je menší a posunutý více směrem k zádi. V trupu je naplánován dostatek prostoru pro montáž nových zařízení během plánovaných modernizací. 

Psali jsme: Vzestup a pád letadlových lodí

Americké námořnictvo předpokládá, že celkové náklady na provoz jedné lodi třídy Gerald Ford budou o 5 miliard dolarů nižší, než tomu je u třídy Nimitz. 

Zdroj: IHS Jane´s, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.