Video: Gripeny švédského letectva laserem naváděnou pumou zlikvidovaly lesní požár.

Video: Gripeny švédského letectva laserem naváděnou pumou zlikvidovaly lesní požár.
26 / 07 / 2018, 18:30

Švédsko se již dva týdny potýká s rozsáhlými lesními požáry. Ty zasáhly mj. také nevyužívaný vojenský prostor se střelnicí v oblasti Älvdalen v regionu Svealand severzápadně od Stockholmu. Kvůli rizikům plynoucím z nevybuchlé munice zde nezasahují pozemní hasičské jednotky. Na pomoc bylo povoláno letectvo. Dvojice stíhacích JAS-39 Gripen, jež jsou také ve výzbroji letectva Armády České republiky, svrhla z výšky 3 tisíce metrů laserem naváděnou pětisetliberní (227 kg) pumu GBU-49 Paveway II. Výbuch požár zlikvidoval.

Princip zásahu je prostý. Tlaková vlna odstaví plameny od lesního porostu a výbuch spotřebuje kyslík, a plameny lesního pořáru vyhasnou, bomba je sfoukne jako svíčku. Podle předběžných hodnocení byl úder účinný. Nelze jej přirozeně nasadit v libovolném prostředí, ale v budoucnu pravděpodobně v podobných situacích nasazován bude.

GBU-49 Paveway II

Požáry ve Švédsku dosud zničily na 25 tisíc hektarů. Jsou nejhorší za posledních 40 let.

Psali jsme: Hrozba požárů? Česko má unikátní aplikaci odhalující riziková místa

Zdroj: natoaktual.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.