Video: Gunship AC-130 likviduje jednotku Talibanu

Video: Gunship AC-130 likviduje jednotku Talibanu
Autor fotografie: Gordon Tarpley (CC BY 2.0)|Popisek: Vulcan na AC-130
31 / 01 / 2016, 05:15

Video ukazuje útok AC-130 během prvních dnů Operace trvalá svoboda.

Nepřátelské síly zahrnující i několik významných cílů se sešlo v mešitě. Řídící středisko AC-130 se rozhodlo počkat, až nepřátelští bojovníci opustí mešitu, aby nedošlo ke ztrátám na životech civilistů. 

A pak začíná ukázka smrtících schopností tohoto stroje. Po likvidaci povstalců na otevřeném prostoru se AC-130 přesouvá k jeskynnímu systému, které používají Talibanci jako útočiště. Poté co letoun zaútočí na vstup do jeskyní udělají bojovníci talibanu obrovskou chybu a vyhrnou se ven, což umožní AC-130 dokončit svou misi...

Lockheed AC-130 představuje speciální letoun palebné podpory. Jedná se o těžce vyzbrojenou modifikaci transportního letounu Lockheed C-130 Hercules. Je společně vyráběn firmami Boeing a Lockheed Corporation. Nejvýkonnější a patrně konečnou verzí letounu je Lockheed AC-130U Spectre Gunship.

Best of the U.S. Air Force - Department of Defense Image Collection - September 1998

Zdroj: Funker 530

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.