VIDEO: Japonci chtějí stažení amerických vojáků z Okinawy

VIDEO: Japonci chtějí stažení amerických vojáků z Okinawy
Autor: redakční databáze|Popisek: Okinawa
19 / 06 / 2016, 14:15

Dnes demonstrovaly desítky tisíc Japonců na ostrově Okinawa proti přítomnosti amerických vojáků.

V neděli se shromáždily tisícové davy na Okinawě, aby zde protestovaly proti vojenské přítomnosti Američanů. Po vraždě mladé Japonky, kterou měl zavraždit bývalý americký voják v dubnu, jsou nálady Japonců na Okinawě vůči Američanům vesměs negativní. Již tento týden japonští aktivisté na ostrově protestovali proti americkým vojákům a došlo i k potyčkám s bezpečnostními složkami.

Shromáždění Japonci dali veřejně najevo nechuť k přítomnosti amerických vojáků na Okinawě. Požadují odchod vojáků z ostrova a z letecké základny Kadena. Washington na napjatou situaci zareagoval již dříve měsíčním truchlením, během něhož nebyly povoleny žádné zábavné akce a pití alkoholu na základně.

USA zároveń doufají, že tzv. okinawský incident nepřeruší velmi dobré vazby mezi oběma zeměmi. Reportér al-Džazíry, který případ přímo na Okinawě sleduje, však informoval, že pokud američtí vojáci na ostrově dál zůstanou, prohloubí se napětí mezi nimi a obyvateli Okinawy.

Demonstranti také nesouhlasí s plánem Washingtonu a Tokia přesunout zařízení a vybavení hlavního amerického loďstva ve středu ostrova k ,,neposkvrněným vodám" na severním pobřeží. Proti tomuto plánu se postavil i okinawský guvernér Takeshi Onaga, který přislíbil svou účast na shromáždění.

Dnešní demonstrace nejsou jediným veřejným protestem Japonců. Před měsícem se odehrál další velký mítink v Tokiu, který nesouhlasí po tzv. okinawském incidentu s americkou vojenskou přítomností na ostrově. 

Zdroj: aljazeera.com, youtube.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace