Video: Japonský letoun páté generace X-2 poprvé vzlétnul

Video: Japonský letoun páté generace X-2 poprvé vzlétnul
Autor: YouTube|Popisek: X-2 na startu
23 / 04 / 2016, 02:00

Japonsko provedlo úspěšně testy stealth letounu páté generace Mitsubishi X-2 Shinshin. Letadlo vzlétlo z přistávací plochy Nagoya Komaki v prefektuře Aichi u kolem 08:50 místního času a bezpečně přistálo na letišti Gifu Air Field v prefektuře Gifu v 09:13 hodin.

Agentuře Bloomberg to sdělil programový manažer ministerstva obrany Hirofumi Doi.

Japonsko se tak stalo čtvrtým státem světa po Spojených státech, Rusku a Číně, který testoval svůj vlastní stealth letoun 5. generace. Vývoj letadla stálo asi 366 milionů dolarů a za strojem stojí průmyslový gigant Mitsubishi Heavy Industries Ltd. (MHI). Podle Doie, bude ministerstvo obrany zkoumat data z pátečního testovacího letu a rozhodne o dalším vývoji tohoto stroje.

Pilot popsal letadlo jako extrémně stabilní: "Řízení letadla šlo přesně tak, jako v našich simulovaných trénincích," řekl a dodal, že: "Po pilotování letadla jsem 100% pozitivní. X-2 je nádherné a bude splňovat požadavky Ministerstvo obrany."

MHI vyvíjí letadlo od roku 2009 a spolupracuje s 220 domácími firmami. 

Technické parametry X-2 Shinshin:

Posádka: 1
Délka: 14,174 m 
Rozpětí: 9,099 m 
Výška: 4,514 m 
Prázdná hmotnost: 9700 kg 
Pohonná jednotka: 2 × IHI XF5-1, tah 49,03 kN s přídavným spalováním
Maximální rychlost: Mach 2,25 (Mach 1,82 supercruise) 2475 km / h
Dolez: 2 900 km 
Bojový dolet: 761 km 
Přepravní dolet: 3 200 km 

Zdroj: Mitsubishi

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace