VIDEO: Jasný signál Putinovi - Biden se prochází v Kyjevě

VIDEO: Jasný signál Putinovi - Biden se prochází v Kyjevě
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden
20 / 02 / 2023, 11:15

Americký prezident Joe Biden je nečekaně na návštěvě v Kyjevě, aby projevil podporu svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, a aby konzultoval další možnou vojenskou pomoc napadenému státu, který se brání již rok ruské invazi.

Návštěvu amerického prezidenta Bidena potvrzují od rána fotografie s Volodymyrem Zelenským v ulicích ukrajinské metropole. Ukrajinský novinář Illja Ponomarenko dnes tweetoval tuto zprávu: ,,Připravte se, abyste byli dnes svědky historie v Kyjevě."

Portál Nexta uvedl, že v Kyjevě se očekává významná zahraniční delegace, nicméně ještě nebyly známé detaily. Posléze se objevily první záběry davu, v němž je poznatelná americká hlava státu a jeho ukrajinský protějšek, jak se procházejí po Kyjevu. Návštěvu amerického prezidenta doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření.

 

Bidenova návštěva je symbolická tím, že se uskutečnila na první výročí ruské invaze na Ukrajinu, současně je dalším příslibem, že USA budou i nadále Ukrajinu podporovat a posílat ji vojenské dodávky zbraňových systémů. O ní Biden Zelenského na místě ujistil. Biden oznámil při své návštěvě, že Kyjevu USA dodají novou materiální pomoc ve výši 500 milionů dolarů. V ní bude zahrnuta rovněž munice pro raketomety HIMARS.

Americký prezident Biden tak oplatil Zelenskému jeho návštěvu, která se uskutečnila v prosinci minulého roku ve Washingtonu, kde rovněž ukrajinského prezidenta ujistil o podpoře, která bude trvat tak dlouho, jak bude potřeba.

 

Zdroj: BBC, Reuters

Tagy článku