Video: Kandidáti šli do katedrál, Le Penovou čekal pískot

Video: Kandidáti šli do katedrál, Le Penovou čekal pískot
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Le Pen se snaží dostat do auta
05 / 05 / 2017, 16:30

Francouzští prezidentští kandidáti dnes ukončili kampaň před nedělním rozhodujícím druhým kolem voleb symbolickou návštěvou katedrál.

Nacionalistka Marine Le Penová si vybrala chrám v Remeši, kde byli korunováni francouzští králové. Před impozantní památkou ji čekal pískot a nadávky od několika stovek demonstrantů, takže byla nakonec nucena budovu opustit postranním východem.

Centrista Emmanuel Macron, který si vybral katedrálu ve městě Rodez v jižní Francii, se dočkal vřelejšího přijetí, zejména od místní mládeže. Několik dívek dokonce šlo za školu, aby se s ním mohly setkat, získat od něho podpis a pořídit si s ním fotografii.

Většinu demonstrantů, kteří v Remeši připravili Le Penové perné chvíle, tvořili podle francouzských médií stoupenci Macronova hnutí Vpřed! a také Nepodrobené Francie levicového radikála Jeana-Luka Mélenchona, který vypadl již v prvním kole voleb. Přestože Mélenchon nedal svým stoupencům pokyn, jak v druhém kole hlasovat, nakonec dal najevo, že je rozhodně proti šéfce Národní fronty.

Incidenty v Remeši následně Le Penová ostře odsoudila a obvinila Macronovy příznivce z násilí na posvátném místě. Katedrálu navštívila se svým souputníkem Nicolasem Dupontem-Aignanem, který v prvním kole dostal skoro pět procent hlasů a kterému poté slíbila výměnou za jeho podporu premiérské křeslo. Podle listu Le Parisien jejich cesta měla být signálem pro miliony francouzských katolíků, kteří s krajní pravicí sdílejí odpor proti volné interrupci a uzákoněnému manželství sexuálních menšin.

Nic neponechal náhodě raději ani Macron. "Naše kultura je to, co nás drží. Návštěva rodezské katedrály je součástí naší dávné historie," napsal na sociální síti twitter.

Krajně pravicovou kandidátku čekal podobný scénář i ve čtvrtek, kdy zavítala v závěru kampaně do Bretaně, kde po ní desítky jejích odpůrců za skandování protifašistických hesel dokonce házely vejce. I tady šlo zejména o levičáky.

V místní továrně dokonce vypukl kvůli jejímu příchodu konflikt mezi zaměstnanci a majitelem firmy, který chtěl Le Penovou vřele uvítat, zatímco jeho levicově zaměření podřízení nikoli. Projevil se tak kontrast oproti situaci před několika dny, kdy naopak v závodě nadnárodní společnosti Whirpool na severu Francie ji vítali stávkující zaměstnanci, nikoli management.

Zatímco velké firmy uzavírají provozy v zemi a stěhují se na levný východ, lokální malé a střední podniky takovou možnost nemají a bojují o existenci na místě proti levné východní konkurenci. Zatímco velké společnosti o ochranářských opatřeních Le Penové nechtějí slyšet, ty malé by je uvítaly.

Do závěru kampaně se rozhodla vložit i francouzská pobočka mezinárodního ekologického hnutí Greenpeace. Její aktivisté se dnes ráno vyšplhali na Eiffelovu věž v Paříži, aby tam vyvěsili transparent s tradičním heslem republiky Svoboda, rovnost, bratrství a také s výrazem "Resist", chápaném jako výzva k odporu proti krajně pravicové kandidátce.

Kampaň dnes oficiálně končí o půlnoci. Poté až do uzavření volebních místností v neděli ve 20:00 ani jeden z kandidátů nesmí veřejně vystupovat. V sobotu tak stráví čas více méně v soukromí. V případě svého vítězství se Macron chystá slavit na esplanádě Louvru a Le Penová v parku Vincennes na kraji Paříže.

Zdroj: ČTK

Tagy článku