VIDEO: Když strach nahání pouze střelba. Smrtící americká brokovnice AA-12

VIDEO: Když strach nahání pouze střelba. Smrtící americká brokovnice AA-12
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: AA-12
04 / 11 / 2017, 09:00

Už jen střelba z plně automatické brokovnice AA-12 budí u nepřátel respekt a někdy i nefalšovaný strach.

Pokud jste ještě neslyšeli o americké plně automatické brokovnici AA-12, tak vězte, že se jedná o skutečně devastující smrtící zbraň, která si vydobyla respekt a mnozí mají strach jen z toho, když slyší její palbu.

AA-12 dokáže vystřelit 12 nábojů za sekundu s velkou spolehlivostí a minimálním zpětným rázem. Takže silní jedinci mohou při střelbě touto brokovnicí používat i jednu ruku.

psali jsme: Zlořečený vynález Henryho Shrapnela

Tělo brokovnice je vytvořeno z nerezavějící oceli určené pro letecký průmysl. Některé součásti zbraně se skládají z polymerů. Za jednu z mnoha předností AA-12 může považovat i to, že ocelové tělo brokovnice je schopno se v podstatě samo vyčistit a nepotřebuje tedy promazávat.

Zbraňový designer Jerry Baber prohlásil, že vystřelil ze zbraně 9 000 nábojů, aniž by musel brokovnici vyčistit od zplodin či nečistot. Navíc se AA-12 vůbec  při střelbě ,,nezasekla". Jako nevýhodu bychom mohli uvést její relativně těžší hmotnost, která činí 5,2 kg (bez zásobníku). Tento hendikep však dobře vyvažuje právě minimální zpětný ráz.

Historie této brokovnice se datuje do roku 1972, kdy Maxwell Atchisson zkonstruoval zbraň, již nazval AA-12 (Atchisson Assault). Patent pak vzápětí prodal společnosti Military Police Systems Inc a zbraňový designer Jerry Baber pak strávil další rok a půl tím, že brokovnici zdokonaloval. Zásobník AA-12 měl k dispozici 8, 20, či 40 nábojů. Režim palby si mohl vlastník či uživatel zbraně zvolit buď automatický nebo samonabíjecí. V automatickém režimu měla AA-12 kadenci 350 ran za minutu.

psali jsme: Neprůstřelné pouzdro na počítač dokáže čelit kulkám ráže 0,44 Magnum

AA-12 může používat libovolné střelivo kalibru 12x70. Do zbraně je možné dát i speciálně vyvinuté náboje FRAG-12 s variacemi HE-FA, což je tzv. fragmentová střela, He (s vysoce explozivním účinkem) či HE-PA, varianta průbojné střely s vysoce výbušným účinkem.  

Neméně důležitým využitím AA-12 je její instalace na bezposádkové zbraně či prostředky. Prvním je prostředek HAMMER, dálkově ovládaná věž H2X-40 s dvěma brokovnicemi AA-23 lafetovanými vzhůru nohama. Dále může být AA-12 integrována například na bezposádkové vrtulníky.

Plně automatická brokovnice AA-12 je v řadě ohledů výjimečnou zbraní. Její účinnost, vysoká kadence a přesnost spolu s minmálním zpětným rázem z ní činí smrtícího pomocníka na jakémkoliv bojišti.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: newatlas.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace