Video: Kolik vydrží neprůstřelné sklo?

Video: Kolik vydrží neprůstřelné sklo?
Autor fotografie: YouTube/screenshot
18 / 12 / 2017, 16:00

Server full30.com (taofledermaus) zveřejnil video, na kterém demonstruje účinek střel z různých typů střelných zbraní a různými projektily.

Neprůstřelné sklo vyniká vysokou odolností proti nárazu vystřeleného projektilu. Používá se např. pro okna významných budov nebo automobilů, které chrání před ozbrojenými útoky a vzdoruje střelám i výbuchům. Neprůstřelná skla bývají vyrobena buď z polykarbonátů, nebo z vrstveného laminovaného skla. Tabule neprůstřelného skla má tloušťku více než 2,5 cm.

Podobný test, ale tentokrát s protitankovým granátometem RPG-7 provedli ruští autoři z Crash Zone, kteří testovali jeho schopnosti na ploše  o rozměrech metr na metr, kterou tvořilo 45 vrstev neprůstřelného skla.


Hlavice RPG-7, která má průraznost zhruba 300 milimetrů ocelového pancíře (a na přední pancíře moderních tanků tak zdaleka nestačí), si se sklem poradila snadno. Pro opakování pokusu neměli autoři k dispozici další sklo, a tak si pomohli trikem. Postavili před původní okno ještě jedno, které sice tvořilo jen několika málo vrstev skla, ovšem postavili ho několik desítek centimetrů před původní okno. (Ještě mohli okno postavit šikmo, aby střela musela prorážet větší plochu, ale to by bylo technicky trochu náročnější.)

psali jsme: Video: Jill Hensley a minigun ráže 7,62 mm v akci

Má to jednoduchý důvod: hlavice RPG-7 proráží pancíř díky paprsku rozžhaveného kovu. Ten vzniká v hlavici po explozi připravené výbušniny při dopadu nebo těsně před dopadem hlavice na cíl. Je to dobrý způsob, jak soustředit velké množství energie na malou plochu, ale proud rozžhaveného kovu má samozřejmě poměrně omezený dosah. Poměrně rychle se začíná „rozpadat“ a jeho průraznost tedy výrazně klesá. Jak to dopadlo, se podívejte ve videu.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: full30.com

 

 

 
 

Tagy článku