Autor: flickr.com (CC BY 2.0)
Čína a Indie nyní neprožívají období klidných vzájemných vztahů, právě naopak. Na hranici Číny a Indie se množí incidenty, při nichž bylo zraněno několik vojáků. Čína přesunuje do hloubi hranice stále větší vojenskou sílu, na to reaguje i Indie.
Na čínsko-indické hranici za posledních několik dnů nebývale vzrostlo napětí, které se týká nedořešených územních sporů obou zemí v regionu Kašmíru. Čínsko-indické napětí na hranici eskalovalo poté, co došlo k několika incidentům. Už 5. května se u jezera Pangong střetli čínští a indičtí vojáci, kteří se vzájemně fyzicky napadli. Další šarvátka se pak odehrála o několik dní později v průsmyku Naku La, když indičtí vojáci zastavili čínskou hlídku. Znovu se strhla rvačka.
Podle serveru Epoch Times vzrůstající napětí pobídlo Čínu, aby v pátek přesunula nejméně 5 000 vojáků na svou stranu hranice a těžkou techniku včetně tanků v oblasti Ladak, zatímco indické jednotky o síle zhruba 10 000-12 000 byly rozmístěny na hranici již ve středu. List Indian Express pak uvedl, že Čína se chystá ustavit permanentní obranu podél hranice a dodal, že satelitní snímky ukazují, že Čína zde zřídila vojenský tábor.
video: Youtube
Čína i Indie se obviňují z toho, že jejich vojenské jednotky překročily tzv. linii aktuální kontroly (Line of actual control - LAC). Podle prohlášení indického ministerstva zahraničí je to právě Čína, která brání hlídkové činnosti, Čína kontruje naopak tím, že je odhodlána výše uvedenými kroky zajišťovat bezpečnost své územní suverenity.
Pohraniční spory mezi Indií a Čínou jsou samozřejmě již staršího data, nicméně nynější napětí je nejvážnější za poslední roky. Proto spor začal zajímat i USA. V přiostřujícím napětí se do sporu chce vložit přímo americký prezident Donald Trump, který se nabídl jako mediátor. Ten vzkázal na Twitteru, že USA jsou připravené rozsoudit čínsko-indický spor.
Zdroj: Epoch Times, The Indian Express