Video NASA ukazuje jak Arktida taje

Video NASA ukazuje jak Arktida taje
Autor: NASA|Popisek: Arktida taje
16 / 09 / 2016, 09:45

Arktický led dosáhl nejnižší roční úrovně 10. září. Oznámila to NASA a National Snow and Ice Data Center (NSIDC) na univerzitě v Coloradu 15. září.

Analýza družicových dat ukázala, že 4,14 milionů čtverečních kilometrů je druhý nejmenší rozsah arktického ledu od roku 2007 během používání satelitního záznamu. Vzhledem k tomu, že satelity začaly monitorovat mořský led v roce 1978, vědci pozorovali prudký pokles průměrné míry arktického mořského ledu každý měsíc v roce.

Minimální hodnota dosažená v letošním roce je o 911 000 čtverečních milmenší, než průměrná hodnota mezi roky 1981-2010, která je na videu označena zlatou linkou.

Během letošního léta překvapilo chování ledu vědce hned několikrát. Tání začalo rekordně nízkou úrovní v březnu, v květnu naopak tál led velice rychle. V červnu a červenci nízký atmosfércký tlak a oblačná oblaha opět tání zpomalily. Poté dvě velké bouře, které se prohnaly Arktidou v srpnu tání opět urychlily.

Zdroj: NASA

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace