Video: Následky zemětřesení v Itálii. Amatrice bylo srovnáno se zemí, desetitisíce lidí bez přístřeší

Video: Následky zemětřesení v Itálii. Amatrice bylo srovnáno se zemí, desetitisíce lidí bez přístřeší
Autor fotografie: Screenshot / http://www.Voria.gr|Popisek: Záběry zdevastovaného města Amatrice
31 / 10 / 2016, 18:30

Více než 15.000 lidí po několika zemětřeseních z minulého týdne ve střední Itálii zůstává ubytováno v hotelech či jiných zařízeních.

Řím (ČTK)-  Počet osob, které se nemohou vrátit domů v regionech Marche a Umbrie, je ale podle italské civilní obrany větší, odhadem až 25.000 lidí. Všichni postižení lidé zatím nevyhledali pomoc a někteří kupříkladu přespávají v autech. V noci na dnešek byly zaznamenány další otřesy až o síle 4,2 stupně Richterovy škály.

Několik zemětřesení z minulého týdne, z nichž to nejsilnější v neděli nad ránem mělo intenzitu 6,5 stupně, si nevyžádalo žádné oběti. Nejméně dvacítka lidí ale byla zraněna. Poškozeny byly tisíce domů, řada se jich zřítila. Šlo zejména o ty, které byly poškozeny již při srpnovém zemětřesení v téže oblasti, kdy zahynulo téměř 300 osob.

Otřesy minulý týden zasáhly stovky památek. Ministerstvo kultury již zaregistruje přes 5000 hlášení o poškození historických objektů, a to dokonce i z Říma. V italské metropoli byly z bezpečnostních důvodů zavřeny dva kostely, kontroly provádějí statici i v Koloseu a svatopetrské bazilice. Trhliny se objevily i v kupoli římského kostela Sant'Ivo alla Sapienza, který je považován za mistrovské barokní dílo.

Video: Následky zemětřesení ve střední Itálii zadokumentoval dron

V historickém městečku Norcia, které leží blízko epicentra nedělních otřesů, se zřítily tři kostely, včetně katedrály svatého Benedikta postavené na místě rodného domu zakladatele nejstaršího mnišského řádu západního křesťanství.

Italský premiér Matteo Renzi na dnešek svolal mimořádné zasedání kabinetu. Již předtím oznámil, že na rekonstrukci postižených oblastí uvolní potřebné prostředky bez ohledu na požadavky Bruselu. "Máme potřebné zdroje a dáme je k dispozici lidem bez ohledu na technokratická pravidla, která popírají identitu naší země," prohlásil Renzi s odkazem na rozpočtové zásady EU.

Renzi si již dříve stěžoval na unijní pravidla, která stanoví limity pro národní rozpočty zemí eurozóny. Evropská komise minulý týden požádala Itálii o vysvětlení, proč na příští rok plánuje mnohem vyšší rozpočtový schodek, než v květnu slíbila. Itálie argumentuje tím, že na jejích bedrech leží spolu s Řeckem největší břemeno v řešení uprchlické krize. Právě do Itálie v posledních měsících proudí nejvíce běženců z Afriky.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.