Video: Naviator - prototyp hybridního dronu pracuje ve vzduchu i pod vodou

Video: Naviator - prototyp hybridního dronu pracuje ve vzduchu i pod vodou
Autor: YouTube/screenshot|Popisek: Dron Naviator při testování v bazénu
24 / 12 / 2015, 08:00

Dron je určený pro americké námořnictvo i podmořský výzkum.

Americký úřad pro námořní výzkum (Office of Naval Research) ve spolupráci s univerzitou v New Jersey vyvinul dron, který se v případě potřeby může plynule ponořit do vody, pod vodou se pohybovat a opět plynule vzlétnout do vzduchu.

Prototyp podvodního dronu má před sebou zřejmě slibnou budoucnost. Plánuje se jeho využití nejen pro pátrací a záchranné akce, ale především by mohl být použitý při ropných haváriích, aby mapoval rozsah úniku ropy.

Konstruktéři předpovídají jeho využití i pro kontrolu technologických zařízení, které jsou pod vodní hladinou, typicky mostní pilíře, v přístavech, kontrolu lodních trupů nebo ropných plošin. Ale zásadní je jeho využití pro americké námořnictvo, které uvolnilo grant ve výši 618 tisíc dolarů. To by chtělo dron použít pro mapování podvodních min, které jsou nyní obtížné odhalitelné. Snem je ale možnost vypouštění dronů z ponorek pohybujících se pod hladinou, které by tyto drony vypouštěly k monitorování nepřátelských plavidel a drony by se po misy zpět vracely na jejich palubu.


Zdroj: laughingsquid.comnews.rutgers.edu

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace