VIDEO: Největší a nejtěžší. Supertanker Knock Nevis byl plovoucím gigantem

VIDEO: Největší a nejtěžší. Supertanker Knock Nevis byl plovoucím gigantem
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Knick Nevis
08 / 09 / 2017, 14:00

Supertanker několikrát měnil svůj název. To nemění nic na faktu, že byl největším a nejtěžším svého druhu i na světě.

Knock Nevis byl japonský supertanker, jehož stavitelem byly loděnice Sumimoto Heavy Industries. Obří plavidlo bylo zkonstruováno v polovině sedmdesátých let a stalo se největším a zároveň nejtěžším ve své době.

psali jsme: Loděnice v Karáčí spustily na vodu tanker pro pákistánské námořnictvo

Supertanker několikrát měnil svůj název - v letech 1989 - 1991 nesl jméno Seawise Giant, v letech 1991 - 2004 Happy Giant a od roku 2004 pak Jahre Viking, kdy se jeho majitelem stala norská společnost Fred Olsen Production.

Knock Nevis měl skutečně úctyhodné paramety. Byl 458 metrů dlouhý, 30 metrů vysoký a necelých 70 metrů široký. Poháněly jej 2 turbínové soustrojí Sumimoto Stal - Laval AP. Výtlak plavidla činil  657,019 tun. Knock Nevis mohl dosáhnout rychlosti až 13 uzlů. Ponor supertankeru byl 24,61 metrů. Plavidlo přepravilo celkem 4 240 865 barelů ropy.

Posádku tankeru tvoří indický kapitán a filipínští námořníci. Ti se museli po plavidle přesouvat kvůli velikosti paluby na kolech. Tanker je jedním z třiceti plavidel elitní třídy ULCC (Ultra Large Crudeoil Carrier - ultravelký ropný nosič) a jedním ze sedmi plavidel delších než 400 m a s větší nosností než 500 000 tun ropy.

psali jsme: Video: V Kaspickém moři hoří ruský tanker

V roce 1988 se supertanker pohyboval v Hormuzském průlivu, když jej zasáhla řízená střela  během Irácko-íránské války, která v té době zuřila. Loď, která se téměř potopila, musela být opravena v Singapuru a přejmenována na Jahre Viking. Sloužila však i po tomto incidentu dál až do roku 2010, kdy došlo už pod názvem Mont k jejímu sešrotování. 

Dnes můžeme vidět připomínku tohoto plovoucího kolosu v námořním muzeu v Hong-Kongu v podobě obří kotvy, která stojí před muzeem.  

 

 Zdroj: gcaptain.com,container-transportation.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace