Video: Největší britská válečná loď HMS Queen Elizabeth

Video: Největší britská válečná loď HMS Queen Elizabeth
Autor fotografie: Defence Images|Popisek: HMS Queen Elizabeth
31 / 05 / 2016, 07:15

Obě plánované jednotky, tedy HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales, vstoupí do služby v roce 2020. Nové video ukazuje oba kolosy ve srovnání se stavbami v přístavech a nutno říci, že jsou opravdu hodně veliké.

S délkou 280 metrů a výtlakem 65 000 tun se stanou největšími plavidly Royal Navy v dějinách. Výsledná cena  je zatím odhadována na asi 6,2 miliardy liber. 

Posádku lodi bude tvořit pouhých 679 lidí, včetně leteckého personálu vzroste počet lidí na palubě až na 1600, což je oproti letadlovým lodím USA třídy Nimitz velmi málo - zde je na palubě až 5 000 lidí, z toho 3 000 námořního personálu. Menší počet lidí na britských lodích je dán vyšší automatizací a nižším počtem letadel, počítá se s 40 stroji. 

Maximální rychlost bude 25 uzlů (46 km/h). O výkon se budou starat dvě plynové turbíny Rolls-Royce Marine Trent MT30 o výkonu 36 MW (48 000 koňských sil) a čtyři dieselové generátory. Dva o výkonu 9 MW (12 000 koňských sil) a dva o výkonu 11 MW (15 000 koňských sil). Turbíny Trent a dieselové generátory jsou vůbec největší pohonné jednotky, které byly v Royal Navy použity. Společně budou napájet nízkonapěťový systém, který se stará o elektrický pohon motoru, jenž pohání dvě hřídele. Akční rádius lodi bude 18 500 kilometrů. 

Zdroj: Royal Navy, Wikipedie, The Telegraph

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.