VIDEO: Německé město Chemnitz v obležení policistů: pátrají po možném atentátníkovi ze Sýrie, či představiteli německé ultrapravice

VIDEO: Německé město Chemnitz v obležení policistů: pátrají po možném atentátníkovi ze Sýrie, či představiteli německé ultrapravice
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Policie
08 / 10 / 2016, 18:00

AKTUALIZOVÁNO / V sobotu ráno evakuovali policisté dům v německém Chemnitzu (Saské Kamenici).

Podezřelý Jaber al-Bakr, syrský žadatel o azyl (Polizei Sachsen)18:00 (ČTK) / Německá policie našla v podezřelém bytě ve východoněmeckém Chemnitzu vysoce výbušnou látku. Kvůli bezpečnosti bude ve městě nedaleko českých hranic potřeba dalších evakuací, sdělila saská policie na twitteru. Mluvčí zemské policie Tom Bernhard uvedl, že v bytě bylo několik stovek gramů výbušné látky.

"Připravujeme teď likvidaci materiálu," nechal se slyšet mluvčí policie, podle něhož na zákrok experti dostanou tolik času, kolik bude třeba. Látka podle něj byla v bytě dobře schovaná, a proto ji policisté našli až odpoledne.

Policie dnes brzy ráno na základě upozornění tajné služby rozjela na jednom ze sídlišť v Chemnitzu (Saské Kamenici) rozsáhlou akci, jejímž cílem bylo dopadení dvaadvacetiletého Syřana, který je podezřelý z plánování bombového útoku. Mladíka se jí zatím dostihnout nepodařilo, zatkla ale předběžně tři muže, kteří s ním měli být v kontaktu.

Dva z nich policie zadržela na hlavním nádraží, které bylo uzavřeno. Experti prohledávají jejich zavazadlo. Třetího muže police zatkla nedaleko sídliště Fritze Heckerta, kde od rána zasahuje. Všechny tři muže nyní vyslýchá.

"Vzhledem k tomu, že město Chemnitz leží nedaleko českých hranic požádala saská policie české kolegy o pomoc při pátrání po Syřanovi. ČTK to sdělil mluvčí ústecké krajské policie Daniel Vítek, podle něhož ale nejsou důkazy, že by hledaný Syřan měl být v ČR.

Podezřelý Syřan, po němž policie pátrá, by měl mít na sobě černou mikinu s kapucí, vpředu s výraznými barevnými obrazci.

Policie neuvedla, zda hledaný přišel do Německa jako uprchlík. Podle serveru Focus přijel do Německa jako uprchlík minulý rok. Týž server napsal, že cílem útoku mělo být některé německé letiště, což ale policie nepotvrdila.


 

15:15 / V sobotu ráno evakuovali policisté dům v německém Chemnitzu (Saské Kamenici). Podle informací, které má policie k dispozici, se v Chemnitzu měl ,,plánovat teroristický útok". 

Má zde bydlet podezřelý Syřan Jabir A. Ten se zde nakonec nenašel. Britský sever Mirror pak uvádí, že podezřelý měl plánovat teroristický útok na německém letišti.

V oblasti operují desítky policistů a členů zvláštních jednotek, které uzavřely část města. Saská policie na Twitteru potvrdila, že rozsáhlá operace probíhá kvůli možné přípravě teroristického útoku. Zároveň policie vyzvala, aby lidé z okolních domů nevycházeli během operace ven.

#Chemnitz pic.twitter.com/6gmRiR0Ume

— Buddendorff (@buddendorf) 8. října 2016

Informace o podezřelém se zatím značně liší. Podle serveru Dailymail jim má bát Syřan Jabir A, kterého měly policejní orgány v Kolíně nad Rýnem v hledáčku již dlouho, podle jiných zdrojů, například polských či českých, jim má být představitel německé ultrapravice Rainer W. Zatím se však jméno podezřelého nepotvrdilo.

Tom Bernhardt, mluvčí saské policie, potvrdil, že policie jednala na základě informace zpravodajských složek přijaté včera v noci a informace byla vyhodnocena jako ,,vážná hrozba".

Zdroje: dailymail.co.uk, independent.co.uk, mirror.co.uk, youtube.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace