Autor fotografie: Jeffery Wong (CC BY-ND 2.0)|Popisek: Pyramidy v Núbii
Jedinečná perspektiva z pohledu dronu ukazuje přes 3000 let staré pyramidy Núbie.
První z núbijských království - Kermánské bylo založeno někdy kolem roku 2500 př. n. l. s hlavním městem v Kermě, druhé v letech 1000–300 př. n. l. v Napatě a poslední v letech 300 př. n. l. až 300 n. l. v Meroe.
Núbijská kušitská království byla ve všech ohledech inspirována a ovlivněna svým mocným egyptským sousedem, se kterým začla soupeřit a napatští Núbijci dokonce Egypt dobyli a založili 25. faraonskou dynastii. Ta vládla pouze krátkou dobu, než Egypt dobyli Asyřané roku 656 př.n.l. a právě šok ze ztráty Egypta se projevil budováním pyramid jak v Napatském království, tak v jeho nástupnickém státě Meroe.
Na třech místech v Núbii bylo během několika staletí vybudováno 220 pyramid, které sloužily jako náhrobky pro krále a královny Napatského a Meroejského království. První núbijské pyramidy byly postaveny na místě zvaném el-Kurru, jako pohřební místa pro krále Kaštu a jeho syna Pije, a dále pro Pijovy nástupce Šabaku, Šabataku a Tanwetamaniho.
Pro jejich královny, z nichž některé byly slavnými válečnicemi, bylo v el-Kurru vybudováno dalších čtrnáct pyramid. Jedna z těchto bojovných královen Kendaké z Meroe podle legendy odrazila vojska Alexandra Velikého. Ten ale nikdy Núbii nenapadl.
Těla králů a královen ale narozdíl od jejich egyptských protějšků nespočívala v pohřebních komorách uvnitř pyramidy, ale byla pohřbena pod pyramidou.
Během Napatského království se pyramidy začaly budovat v Nuri, na západním břehu Nilu v Horní Núbii. V Nuri vyrostla velká nekropole, která se stala místem posledního odpočinku pro 21 králů a 52 královen a princů. Nejstarší a největší pyramida v Nuri patří Napatskému králi a egyptskému faraonovi Taharkovi z 25. dynastie.
Největší pyramidy se však nacházejí v Meroe, které leží mezi pátým a šestým nilským kataraktem, přibližně sto kilometrů severně od Chartúmu, bylo zde pohřbeno na padesát královen a králů.
Všechny núbijské pyramidy byly vykradeny ještě ve starověku, pouze na několika místech se nalezly zbytky pohřební výbavy jejich královských obyvatel.
Zdroj: Pyramidy.info, Wikipedie