VIDEO: O klesajícím počtu znásilnění ve Švédsku jsem lhala, prohlásila ministryně spravedlnosti. Teď je pod palbou kritiky

VIDEO: O klesajícím počtu znásilnění ve Švédsku jsem lhala, prohlásila ministryně spravedlnosti. Teď je pod palbou kritiky
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Ylva Johanssonová
06 / 03 / 2017, 18:00

Švédská ministryně spravedlnosti Ylva Johanssonová přiznala, že v televizním rozhovoru pro BBC lhala ohledně počtu znásilnění ve Švédsku.

Johanssonová je nyní pod palbou kritiky za své ,,falešné" prohlášení, které učinila v BBC. Tam řekla, že počet sexuálně motivovaných trestních činů včetně znásilnění ve Švédsku klesá. Přitom je to ale naopak.

V interview, které poskytla ministryně BBC, řekla, že „vidíme, že tento počet (znásilnění) klesá, klesá a jde dolů“. Statistiky ovšem mluví jinak. Za uplynulý rok vzrostly sexuálně motivované činy o 13% a s příchodem imigrantů do země má tento trend vzestupnou tendenci.

psali jsme: O čem se nesmí mluvit? O kriminalitě imigrantů ve Švédsku. Integrace přistěhovalců je jedno velké fiasko

Johanssonová posléze přiznala, že udělala chybu a uvedla statistiku špatně. ,,„Bylo ode mě nesprávné mluvit o vývoji, který byl založen pouze na výsledcích jednoho roku. Předběžné údaje za rok 2016 bohužel ukazují, že čísla jsou na vzestupu,“ uvedla ministryně spravedlnosti.

To však nezabránilo tomu, aby se na na ni snesla ostrá vlna kritiky od švédských politiků i od lidí na sociálních sítích. Uživatelé jí vyčítají, že šíří poplašné či falešné zprávy a je nedůvěryhodná.

V celém rozhovoru však Johanssonová nepůsobila příliš jistým dojmem. Konstatovala mimo jiné, že neexistuje přímá spojitost mezi příchodem migrantů do Švédska a nárůstem kriminality, že země má v současné době nízkou míru zločinnosti, kterou ,,silná švédská společnost" zvládne. Má na to podle ní dostatečné prostředky

 

psali jsme:

Švédské řešení epidemie znásilnění: náramek na ruku

 

Zdroj: expressen.se, youtube.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.