Video: Obrovský sesuv půdy na kalifornské dálnici. Škoda za 1 miliardu dolarů

Video: Obrovský sesuv půdy na kalifornské dálnici. Škoda za 1 miliardu dolarů
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Highway 1
24 / 05 / 2017, 12:00

O víkendu byla pod obrovským sesuvem půdy pohřbena část dálnice č. 1 a úplně se změnila tvář v této části západního pobřeží. Médiím to řekla Susana Cruzová, mluvčí kalifornského ministerstva dopravy.

Více než 1 milion tun kamení a hlíny spadlo dolů v oblasti zvané Mud Creek. Sesuv pokrývá asi 400 metrů úseku dálnice Highway 1, a státní orgány zatím nemají odhad, kdy se dálnice znovu otevře. Oblast je navíc stále nestabilní. 

,,Nebyli jsme schopní jít se tam podívat a udělat nějaký odhad. Masa kamení a hlíny se stále hýbe," prohlásila mluvčí kalifornského ministerstva dopravy  Susana Cruzová. Dodala, že ministerstvo vyšle tento týden geology a inženýry na místo, aby prozkoumali, jak sesbírat jednotlivé části této masy. Cruzová médiím také řekla, že se jedná o největší sesuv půdy v kalifornské historii.

Událost byla zapříčiněna hlavně počasím, když tato zima byla v Kalifornii jednou z nejdeštivějších a navíc ji doprovázelo velké množství sněhu. To následně způsobilo záplavy a sesuvy půdy a urychlilo eroze půdy zejména v pobřežních částech. Opakované sesuvy půdy a záplavy poškodily nebo zcela zničily mosty či dálnice. Měly také za následek, že některé turistické rezorty musely být uzavřeny.

Dan Carl, ředitel kalifornské pobřežní komise, k tomu doplnil, že takové sesuvy půdy se mohou stávat častěji. Region Big Sur na pobřeží Kalifornie má podle něho svou unikátní geologickou strukturu. ,,Velká část regionu Big Sur se hýbe, ale vy to nevidíte," prohlásil Carl. Big Sur je jedním z největších turistických lákadel Kalifornie, které láká návštěvníky na sekvojové háje, pláže a krásné oceánové scenérie.

 

         

Před víkendovým masivním sesuvem půdy v oblasti Mud Creek byla uzavřena dálnice č.1, aby se mohl zpevnit povrch silnice a odstranit sutiny po jednom z ,,menších" sesuvu půdy. Úřady však následně odvolaly pracovníky z této oblasti poté, co zjistily, že nasáklá půda je velmi nestabilní.

Prezident obchodní komory Kirk Gafill prohlásil, že škody napáchané obrovským sesuvem půdy v oblasti Mud Creek nejsou pro podnikání tak kritické jako výstavba nového mostu Pfeiffer Canyon Bridge na dálnici č.1, který musel být v tomto roce stržen potom, co byl vážně poškozen bouřkami v lednu a únoru.

 

Zdroj: abcnews.go.com

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.