Video: Ofenzíva u Mosulu. Stovky padlých islámistů, civilisté jako lidské štíty

Video: Ofenzíva u Mosulu. Stovky padlých islámistů, civilisté jako lidské štíty
Autor fotografie: Screenshot / BBC NEWS
28 / 10 / 2016, 11:00

Americká armáda odhaduje, že v bojích o Mosul bylo zabito 800 až 900 členů teroristické organizace Islámský stát (IS).

(ČTK) OSN vypravuje z Dubaje humanitární pomoc pro irácké uprchlíky a podle jejích dnešních informací má 1500 humanitárních zásilek dorazit do severního Iráku v pátek.

Americký generál Joseph Votel, šéf amerického Centrálního velení pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM), řekl, že v bojích o Mosul, jež začaly 17. října, padlo odhadem 800 až 900 členů IS. Podle něj je obtížné poskytnout přesnější údaj, protože radikálové se přemísťují a snaží se proniknout mezi civilisty. IS má podle Votela potíže ztráty rychle nahrazovat, protože je pro něj nebezpečné přemísťovat své lidi v konvojích.

Irácká armáda a spojenecké milice postupují k Mosulu poměrně rychle z několika směrů. Zatím jsou v jeho blízkosti, větší problémy se očekávají uvnitř města. Američané odhadují, že v Mosulu je na 3000 až 5000 členů IS a v okolí 1000 až 2000.

Irácké speciální jednotky dnes prohledávaly síť podzemních tunelů v nedávno dobyté vesnici asi deset kilometrů východně od Mosulu a objevily výrobnu výbušnin, kterou využívali islamisté. Tunely byly vybavené světly a větráky a jeden vedl z mešity na nedalekou silnici. Radikálové využívali tunelů, aby zmátli letouny mezinárodní koalice. V různých budovách nastražili výbušniny, aby zpomalili postup irácké armády.

Očekává se, že IS zneužije množství civilistů jako lidské štíty a možná použije primitivní chemické zbraně. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyškolila 90 iráckých zdravotníků v organizování pomoci v okamžicích, kdy ji bude potřebovat velké množství lidí. Podle WHO by se na útěk z Mosulu mohlo vydat až 700.000 lidí a 200.000 osob bude možná potřebovat naléhavou pomoc. Počítá se s tím, že až 90.000 dětí bude nutné očkovat a že mezi uprchlíky bude 8000 těhotných žen. Zatím z oblasti Mosulu odešlo podle dnešní zprávy ministerstva pro migraci 12.000 lidí.

ISIS drží 550 rodín ako "ľudské štíty" v Mosule

Informace o lidských štítech potvrdilo agentuře Reuters několik svědků, kteří se sami stali oběťmi radikálů. Islamisté podle nich donutili ženy, děti a starší osoby ze dvou vesnic, aby šly s nimi jako lidské štíty až do Mosulu. Starší chlapce a muže od ostatních oddělili a jejich osud je neznámý. Vesničané byli ze služeb radikálů propuštěni, jakmile dorazili do města, a islamisté jim řekli, ať zůstanou u příbuzných. "Byli zakrvácení a bosí a jejich oblečení bylo pokryto prachem. Plakali jsme, když jsme je uviděli," popsal jeden z obyvatelů Mosulu.

V Mosulu se schyluje k největší bitvě od invaze v roce 2003. IS zatím popravil desítky zběhů

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes oznámil, že posílá stany, přikrývky a další humanitární pomoc do severního Iráku ze Spojených arabských emirátů. Připraveno je 7000 balíků pomoci; prvních 1500 má dorazit v pátek. Tábory pro uprchlíky se zřizují na severu Iráku.

Ofenziva u Mosulu je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílí se na ní přes 25.000 iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic.

 

 

Tagy článku