VIDEO: Osvědčená taktika SAS v boji: Suchý zip vás už neprozradí

VIDEO: Osvědčená taktika SAS v boji: Suchý zip vás už neprozradí
20 / 03 / 2017, 11:45

V dnešní době je velký trend využívat při výrobě výstroje a uniforem pro ozbrojené složky takzvané Velcro panely. V našem jazyce se nazývá tento skvělí vynález suchým zipem. Tento výborný vynález si patentoval Švýcarský vědec Georges de Mestral již v roce 1955 a je zajímavým faktem, že jeho inspirací byla příroda. Když si během svých Alpských vycházek Georges všiml, jak se mu úbory lopuchu zachytávají na oděv, pustil se do vývoje a po sedmi letech stál na patentovém úřadě s prvním suchým zipem.

 

Dnes již najdeme suchý zip téměř všude, ale nás zajímá jeho využití pro potřeby armádní výstroje.

Výhody pro použití suchého zipu:

  • Rychlá a jednoduchá manipulace (např. i oproti  zipu je rychlejší, nevyžaduje přidržování připevňovaného předmětu);
  • není citlivý na vlhkost, funguje i pod vodou;
  • lze ho oplachovat, mýt i prát v pračce;
  • je levný a dá se snadno vyrobit;

Ale oproti nim máme nevýhody:

  • Opotřebovává se (s každým rozepnutím se očka textilie přetrhávají) a po mnoha rozepnutích nemusí být spojení spolehlivé či bezpečné;
  • je omezen do prostředí, ve kterém teplotně vydrží nylonové háčky;
  • háčky mohou zachytávat i jiný než určený materiál a plocha s háčky se může zanést do té míry, že dokud není cizích vláken zbavena, je nefunkční;
  • dostane-li se vám do háčku mokrý sníh, už nic nezapnete.

Reflexní panel vz.95 značky O.T.T.

 

Poslední nevýhodou je jeho hlasitý chod, který může být v taktické situaci velice demaskující. Tohoto jsou si vědomi i instruktoři OBOS.cz kteří nám v další pondělní TACTICOOLNĚ přináší starou metodu SAS, jak neslyšně rozepnout v poli suchý zip.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.