VIDEO: Pancéřovaná Škoda Superb pro civilní a policejní použití

VIDEO: Pancéřovaná Škoda Superb pro civilní a policejní použití
Autor fotografie: Autosalon Dajbych|Popisek: Škoda Superb
03 / 12 / 2021, 17:00

Společnost Dajbych je tradiční a jednou z mála firem v Česku, která se zabývá vývojem a prodejem speciálních vozidel a terénních automobilů pro civilní použití, ale i armádu či policii a státní instituce. Novinkou, kterou společnost Dajbych v Česku společně se svými britskými partnery prezentuje, je pancéřované policejní vozidlo Škoda Superb v civilním provedení.

Jde o unikátní automobil na platformě české automobilky Škoda Auto, které je vhodný pro použití u ozbrojených složek i policie a speciálních sil, jež je určený pro bezpečnou přepravu VIP, skrytý dohled a doprovoď chráněných osob. Pancéřovaný automobil Škoda Superb je společným projektem společností Škoda UK a UTAC Special Vehicles, který vznikl pro potřeby správy britského policejního vozového parku. O rozsahu a významu projektu svědčí fakt, že od roku 2017 bylo vyrobeno a britským policejním složkám předáno již více než 450 těchto vozů.

                                    

                                                                           Video: YouTube

V segmentu pancéřovaných vozidel na bázi civilních automobilů jde o velmi vysoké číslo, a pro české prostředí je zajímavé a inspirující, že britské policejní složky zvolily vůz české značky. To svědčí o tom, že Škoda Superb je pro tyto účely velmi vhodný model, který navíc nabízí velmi zajímavou cenu, jež je výrazně nižší než obdobná řešení na jiných platformách. Škoda Superb běžně slouží v řadách policie, ochranných sil, je přítomen ve flotilách vládních a ministerských úřadů, diplomatických služeb atd., jeho pancéřovaná verze je tedy ideálním doplňkem standardních vozů. Navíc se od běžných verzí vizuálně na první pohled neliší, a tedy efektivně skrývá své speciální určení.

dajbych1

Hlavním vývojářem pancéřovaného provedení Škody Superb pro britské policejní složky je společnost UTAC Special Vehicles (USV), která představuje divizi výroby speciálních vozidel společnosti UTAC. Ta je lídrem v oblasti testování vozidel, ověřování a homologace všech aspektů konstrukce, vývoje a výroby automobilů. Vývoj pancéřované Škody Superb začal v roce 2016 ve spolupráci s již zmiňovanou společností Škoda UK za plné podpory mateřské firmy Škoda Auto. Celý projekt je reakcí na zvýšenou poptávku po chráněných a pancéřovaných vozech používaných v rizikových situacích a pro speciální účely. Společnost Škoda UK na základě rámcové smlouvy dodává vozidla britským policejním silám s plnou podporou a zárukou společnosti ŠKODA.

Britský výrobce při vývoji pancéřovaných Superbů vycházel ze svých více než desetiletých zkušeností s konstrukcí, vývojem a testováním obrněných vozidel pro britské policejní složky, přičemž nahradil vozy Opel/Vauxhall Insignia. UTAC Special Vehicles nabízí Superb v pancéřovaném provedení jak v podobě liftbacku tak i kombi s evropskou homologací, přičemž jsou k dispozici podvozky s pohonem předních nebo všech kol a motory benzínové, naftové i hybridní splňujícími emisní normy Euro VI. Výchozí konfigurací je dieselový čtyřválcový motor o výkonu 140 kW s točivým momentem 400 Nm se 7stupňovou automatickou převodovkou DSG nebo benzínový čtyřválec o výkonu 206 kW s točivým momentem 350 Nm napojený na stejnou automatickou převodovku DSG.

dajbych3

Pancéřové prvky jsou vyráběny pomocí nejnovější technologie za tepla tvářeného pancéřování prostoru pro cestující od německé společnosti Benteler z Bielefeldu. Díky ní jsou ochranné prvky lehčí než dosud vyráběné, což má příznivý vliv na dynamiku vozu, a jsou levnější na výrobu. Technologie umožňuje také snazší výrobu pancéřování, což se projevuje v krátkých dodacích lhůtách vozů policejním složkám. Tuto špičkovou technologii využívají všichni výrobci luxusních chráněných vozů v Německu a Velké Británii. Pancéřování Superbu doplňují pevná pancéřovaná skla, které mohou být v případě potřeby tónovaná, za zadními sedadly je navíc umístěn nouzový únikový výlez. Co se týče balistické a protistřepinové ochrany, pancéřované Superby byly testovány v souladu s přísnými britskými a německé normami. V konfiguraci pro britské policejní složky má pancéřovaný Superb celkovou hmotnost 2800 kg, přičemž na užitečné zatížení připadá 460 kg.

dajbych2

Výrobce je schopen přizpůsobit pancéřovaný Superb podle požadavků různých uživatelů. Vozy mají ve své výbavě standardně speciální brzdy, tlumiče a příčné stabilizátory, kola schválená společností TUV s pneumatikami s odpovídající rychlostní a hmotnostní klasifikací a dojezdovým systémem runflat. Dá se bez nadsázky říci, že na trhu není srovnatelný vůz, který by nabízel stejnou úroveň certifikované ochrany ověřenou náročnými testy, který by byl vyroben v tak velkých počtech, měl tak širokou a snadno dostupnou servisní podporu a nabídku náhradních dílů, byl snadno a rychle vyrobitelný a měl atraktivní cenu.

Tagy článku