Video: Panika v Nice. Kamion vjel do davu lidí oslavujících státní svátek

Video: Panika v Nice. Kamion vjel do davu lidí oslavujících státní svátek
Autor: Screenshot YouTube
15 / 07 / 2016, 07:15

AKTUALIZOVÁNO / Teroristický útok si vyžádal nejméně osm desítek obětí. Kamion vjel vysokou rychlostí na promenádu mezi lidi, cíleně je srážel. Jeho jízda trvala přes dva kilometry...

8:30 / Agentura Reuters s odkazem na policejní zdroje uvedla, že útočník, Francouz tuniského původu, byl znám policii kvůli běžné trestné činnosti, ale nebyl v hledáčku zpravodajských služeb (zdroj: ČT24).

Podobný útok s použitím auta už Francie zažila. V pondělí 22. prosince 2014 muž najel autem do davu lidí na vánočním trhu ve městě Nantes na západě Francie. Zranil deset osob, z toho čtyři vážně. Po činu se probodl nožem a utrpěl rovněž vážná zranění, podle svědků řidič v bílém nákladním voze při činu vykřikoval "Alláhu akbar".

15.7. 7:05 / Dalších až sto lidí je zraněných, z nich asi dvě desítky kriticky. Po útoku se rozpoutala přestřelka mezi posádkou auta a policií, při níž řidič vozu zahynul. Vyšetřování převzalo protiteroristické oddělení hlavní francouzské prokuratury. Za teroristický čin označil útok i prezident Hollande. Protiteroristická opatření byla údajně na vysoké úrovni...

Útočníkem, který řídil kamion, podle zatím nepotvrzených zpráv mohl být 31letý Francouz tuniského původu. Podle policejního zdroje agentury AFP se v kamionu našly jeho doklady. 

Podle Christiana Estrosiho, prezidenta samosprávy regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, šlo o dobře připravený útok. Televizi BFM Estrosi řekl, že řidič kamionu také na lidi střílel a auto měl naložené zbraněmi a granáty. Zdroj: rozhlas.cz

Videozáběry těsně po útoku (upozorňujeme, že video obsahuje drastické záběry): 


15.7. 0:15 / Podle amerického deníku The Washington Post zahynulo při teroristickém útoku nejméně 30 osob, některé zdroje uvádí až 60 obětí.23:50 / Agentura CNN uvedla, že na místě je několik desítek mrtvých, informaci potvrdil starosta Nice. První odhady se zmiňují nejméně o 12 obětech, některé uvádí až 30. Zraněných je až 100 lidí. Místní úřady doporučily, aby lidé nevycházeli z domů. Reportér agentury AFP uvedl, že nákladní automobil ve vysoké rychlosti smetl lidi, kteří se vraceli z oslav na Promenade des Anglais. "Viděli jsme jen, jak lidé utíkají a kusy trosek létají kolem," uvedl. Zdroj: uk.news.yahoo.com

23:15 / Podle svědků vjel řidič nákladního vozidlo do davu lidí, kteří v jihofrancouzském městě Nice oslavovali francouzský státní svátek. Na videích je pouze vidět prchající lidi z Promenády des Anglais. Agentura RT uvedla, že na ulicích je řada zraněných a údajně se ozývá i střelba. 

Francie včera uzavřela své velvyslanectví v turecké metropoli Ankaře a konzulát v největším tureckém městě Istanbulu. Existuje "vážná bezpečnostní hrozba" v souvislosti s plánovanými oslavami francouzského státního svátku 14. července.

 

  

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace