Video: Peklo v Aleppu. Syřané shazují barelové bomby a ruská letadla podnikají nálety

Video: Peklo v Aleppu. Syřané shazují barelové bomby a ruská letadla podnikají nálety
Autor: Screenshot YouTube
23 / 09 / 2016, 20:00

Letouny již druhou noc po sobě intenzivně útočily na oblast východního Halabu, kterou ovládají syrští povstalci. Tamní civilní obrana oznámila, že letadla útočí na její objekty a že od rána přišlo o život přes 70 lidí. Bomby podle tohoto zdroje zničily 40 budov.

Damašek ČTK - Syrská armáda nedlouho předtím oznámila zahájení nové vojenské operace v tomto městě. Jak uvedli opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Británie, za dnešními útoky stála syrská a ruská letadla. Vojákům se podařilo obsadit několik budov na jižní frontě.

Zásahy zaznamenaly objekty dobrovolných záchranářů ze syrské civilní obrany, kteří se ve čtvrtek stali držiteli letošních alternativních Nobelových cen. Zničeny byly jejich sanitky i hasičská auta.

Obyvatelé a aktivisté bombardování, které trvá od středeční noci, označují za bezprecedentní. Letouny útočí na obydlené čtvrtě, na infrastrukturu a centra civilní obrany. Některé ulice jsou zcela zavaleny sutí a jsou uzavřeny. Podle zdravotníků jsou mezi mrtvými i ženy a děti, mrtví mohou být stále pod troskami.

 

"Je to opravdu krize. Za svého života jsem ještě takové bombardování neviděl, je to velmi intenzivní. Režim se pokusil prorazit v několika čtvrtích," řekl člen oddílů civilní obrany Ibráhím Hadž, podle něhož se zatím povstalcům podařilo tyto útoky odrazit.

 

Armáda, kterou ze vzduchu podporuje ruské letectvo, ve čtvrtek uvedla, že nová operace se týká povstaleckých oblastí, ve kterých nyní žije nejméně 250.000 lidí. Východ města Halab se stal terčem ostřelování již v noci na čtvrtek, podle místních lékařů tehdy zahynulo nejméně 45 lidí.

Dnes zástupce syrské armády řekl, že nálety a bombardování může pokračovat delší dobu a že armáda zapojí také pozemní jednotky.

Podle jednoho z civilistů, jehož citovala agentura AP, bomby zasáhly jednu ze dvou vodáren, které zásobují vodou obě části města.

Jeden z místních záchranářů uvedl, že nad městem přelétalo pět vojenských letounů, které identifikoval jako ruské. Aktivisté ze SOHR informovali o nejméně 30 náletech na Halab od dnešní půlnoci.

"Syřané shazují barelové bomby a ruská letadla podnikají nálety," uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Barelové bomby jsou sudy naplněné trhavinou, naftou a kusy oceli.

V Sýrii platilo týdenní příměří, které dojednaly Spojené státy a Rusko. Po skončení klidu zbraní vypukly začátkem tohoto týdne násilnosti.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace