Video: Peklo v Aleppu. Syřané shazují barelové bomby a ruská letadla podnikají nálety

Video: Peklo v Aleppu. Syřané shazují barelové bomby a ruská letadla podnikají nálety
Autor fotografie: Screenshot YouTube
23 / 09 / 2016, 20:00

Letouny již druhou noc po sobě intenzivně útočily na oblast východního Halabu, kterou ovládají syrští povstalci. Tamní civilní obrana oznámila, že letadla útočí na její objekty a že od rána přišlo o život přes 70 lidí. Bomby podle tohoto zdroje zničily 40 budov.

Damašek ČTK - Syrská armáda nedlouho předtím oznámila zahájení nové vojenské operace v tomto městě. Jak uvedli opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Británie, za dnešními útoky stála syrská a ruská letadla. Vojákům se podařilo obsadit několik budov na jižní frontě.

Zásahy zaznamenaly objekty dobrovolných záchranářů ze syrské civilní obrany, kteří se ve čtvrtek stali držiteli letošních alternativních Nobelových cen. Zničeny byly jejich sanitky i hasičská auta.

Obyvatelé a aktivisté bombardování, které trvá od středeční noci, označují za bezprecedentní. Letouny útočí na obydlené čtvrtě, na infrastrukturu a centra civilní obrany. Některé ulice jsou zcela zavaleny sutí a jsou uzavřeny. Podle zdravotníků jsou mezi mrtvými i ženy a děti, mrtví mohou být stále pod troskami.

 

"Je to opravdu krize. Za svého života jsem ještě takové bombardování neviděl, je to velmi intenzivní. Režim se pokusil prorazit v několika čtvrtích," řekl člen oddílů civilní obrany Ibráhím Hadž, podle něhož se zatím povstalcům podařilo tyto útoky odrazit.

 

Armáda, kterou ze vzduchu podporuje ruské letectvo, ve čtvrtek uvedla, že nová operace se týká povstaleckých oblastí, ve kterých nyní žije nejméně 250.000 lidí. Východ města Halab se stal terčem ostřelování již v noci na čtvrtek, podle místních lékařů tehdy zahynulo nejméně 45 lidí.

Dnes zástupce syrské armády řekl, že nálety a bombardování může pokračovat delší dobu a že armáda zapojí také pozemní jednotky.

Podle jednoho z civilistů, jehož citovala agentura AP, bomby zasáhly jednu ze dvou vodáren, které zásobují vodou obě části města.

Jeden z místních záchranářů uvedl, že nad městem přelétalo pět vojenských letounů, které identifikoval jako ruské. Aktivisté ze SOHR informovali o nejméně 30 náletech na Halab od dnešní půlnoci.

"Syřané shazují barelové bomby a ruská letadla podnikají nálety," uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Barelové bomby jsou sudy naplněné trhavinou, naftou a kusy oceli.

V Sýrii platilo týdenní příměří, které dojednaly Spojené státy a Rusko. Po skončení klidu zbraní vypukly začátkem tohoto týdne násilnosti.

 

Tagy článku