VIDEO Pětipatrový dům padá jak šraňky. Řádění bahnotoku ve Sierra Leone natočil amatér

VIDEO Pětipatrový dům padá jak šraňky. Řádění bahnotoku ve Sierra Leone natočil amatér
15 / 08 / 2017, 09:30

Jedna z největších přírodních katastrof, která v pondělí postihla Sierru Leone, si vyžádala již přes 312 mrtvých a desítky raněných. Sesuv mokré půdy vyvolaný vydatným deštěm (bahnotok) v okolí Freetownu způsobil mimo jiné i pád pětipatrové budovy.

Video, kde je zachycen proud bahnotoku podemílající dům, není nijak výjimečné. Podobně dopadly i další domy a chatrče ve slumech, kterými je přelidněné město s 1,2 milionu obyvatel poseté.  Nejpostiženější je čtvrť Regent přibližně 20 kilometrů od centra města na úpatí pahorku, z něhož se brzo ráno po silném nočním lijáku sesunulo velké množství zeminy. Kromě záchranářů a příbuzných pátrajících po blízkých se do záchranných operací zapojila také armáda.

 

První zprávy o přírodní katastrofě informovaly nejprve o 18 mrtvých a později tento údaj vzrostl na 180. Ani informace o 312 obětech přitom nemusí být konečná. Podle Patricka Massaquoie z tamní pobočky Červeného kříže není vyloučeno, že počet mrtvých se ještě zvýší.

Ve Freetownu prší v průměru šest měsíců v roce a povodně spojené se sesuvy půdy jsou poměrně časté, jelikož město nedisponuje kanalizačním systémem. V září 2015 si povodně vyžádaly deset mrtvých. Na 9000 lidí přišlo o střechu nad hlavou. 

autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.