Video: postup Syřanů proti Islámskému státu je drsnější než Hollywood a GTA dohromady

Video: postup Syřanů proti Islámskému státu je drsnější než Hollywood a GTA dohromady
13 / 02 / 2015, 12:15

Mnozí z vás jistě slyšeli o Abcházii, proruské separatistické republice, jejíž nezávislost na Gruzii byla společně s nezávislosti Jižní Osetie uznána Ruskem po 5 denní srpnové rusko-gruzínské válce o Jižní Osetií v roce 2008. Mnohem méně lidí však ví, že tento většinou zemí světa neuznaný stát o rozloze necelých 9 tisíc kilometrů čtverečních a pouhém čtvrť milionu obyvatel má vlastní tiskovou agenturu: Abkhazian Network News Agency. Přesněji řečeno, málo kdo zná celý název této agentury, ale již velmi mnoho lidí si zapamatovalo její zkratku ANNA News.

Tato tisková agentura byla založena v polovině roku 2011 a proslavila se díky svým mimořádně odvážným, ne-li přímo sebevražedným reportérům, kteří natáčeli tam, kde se všichni ostatní představitelé světových médii většinou prostě báli objevit. Jmenovitě se v první řadě jednalo o občanskou válku v Sýrii, kde proruští a převážně pravoslavní Abcházci a jejích ruskojazyční a arabští stoupenci natáčejí válku pohledem vládní armády Bašára al-Asada, který je části světového společenství označován za diktátora.

Dnes je již agentura ANNA News známá i v kontextu války na východě Ukrajiny, kterou prezentuje svým divákům pohledem proruských separatistů, ale své syrské know-how si nadále zachovala a její dech beroucí záběry z tamního bojiště chtě nechtě čas od času využívají téměř všechny největší média světa. Níže jsme proto pro vás připravili výběr z nejaktuálnějších a nepůsobivějších reportáží ANNA News z naprosto děsivé války v Sýrii.

Nejprve se můžete podívat na krátké zprávy ze syrského bojiště pohledem ruskojazyčného moderátora, který referuje o úspěšném postupu syrské armády v bojí proti Islámskému státu:

Toto video znázorňuje včerejší boje o antické město Jobar v jihovýchodní Sýrii. V druhé polovině videa můžete být svědky působivé přestřelky mezi bojovníkem Islámského státu s granátometem a ruským tankem T-72 syrské armády. Tak se podívejte, kdo vyhrál:

Na tomto videu bojů v Sýrii pak tanková kolona syrské armády útočí na postavení teroristů Islámského státu přímo v silničním provozů civilních aut. Nejvíce zarážejícím prvkem této ruskojazyčné reportáže ANNA News je to, že si už syrští civilisté natolik zvykli na boje ve své zemi, že nehledě na to, že se ocitli uprostřed oboustranné palby, jejích vozy nadále pokračuji v běžném provozu:

Zde je masivní koordinovaný dělostřelecký, tankový, letecký i pěchotní útok armády Bašára Asada přímo v obytné čtvrti města:

A na závěr dodáváme ukázku propagandistického spotu ANNA News o úspěších syrské armády:

Psali jsme také:

Jordánsko: Toto je třetí světová válka

Zvěrstva islamistů se stupňují, nyní jsou na řadě děti 

První uprchlíci ze Sýrii směřují do ČR. Proč ne křesťanští uprchlíci z Iráku? 

Syrské letectvo se rozhodlo v bombardování předčit USA 

Kdo se rouhá bude popraven!

Tagy článku