VIDEO: Potřebujete ještě jedny ruce? Ty robotické vám pomohou skoro se vším

VIDEO: Potřebujete ještě jedny ruce? Ty robotické vám pomohou skoro se vším
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: robotická ruka
06 / 06 / 2017, 10:00

Unikátní pár robotických ,,metakončetin" mohou člověku pomoci s vykonáváním běžných věcí. Mají ale i něco navíc.

Japonští vědci představili unikátní systém robotických paží na popruhu, které mohou pomoci zejména lidem s fyzickým postižením v běžném životě. ,,Metakončetiny", jak je Japonci nazvali, jsou poháněny pohybem nohy nositele přes senzory ohybu.

,,Zařízení přidá dvě robotické paže jeho uživateli, které mapuje jeho pohyb nohou a chodidel. Monitorují také místní pohyb prstů na noze," vysvětlují blíže japonští vědci, jak tento popruh s robotickými pažemi funguje. Systém pak převede podle vědců příslušná data do pohybu ruky a prstů robotické paže. V praxi to znamená, že pohyb robotických paží či rukou je odvislý od toho, jaký pohyb nohou uživatel udělá.

Zařízení je však také zajímavé tím, že může být vyměněno třeba za dráp, svářecí nástroj či malířský štětec, vše fungující na podobném principu.

I když podle vědců je popruh s robotickými pažemi vytvořen k práci vsedě, může vykonávat i některé činnosti, pokud jejich nositel stojí.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.