VIDEO: Před 25 lety byla vydána legendární střílečka Wolfenstein 3D

VIDEO: Před 25 lety byla vydána legendární střílečka Wolfenstein 3D
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Wolfenstein 3D
01 / 05 / 2017, 19:00

Před 25 lety vyšla legendární střílečka Wolfenstein 3D. Kdo by si nevzpomněl na předchůdce Dooma či Unrealu?

Wolfenstein byla první propracovanou střílečkou viděnou z první osoby (FPS - First person shooter). Na svou dobu velmi krvavá videohra se odehrávala v roce 1943 v nacistické pevnosti Castle Hollehammer.

Jako hráč jste ovládali spojeneckého špiona Williama „B. J.“ Blazkowicze, který má za úkol odhalit tajný program Třetí říše s krycím názvem Operation Eisenfaust (Operace Železná pěst). Pomocí tohoto programu měla v úspěšném případě vzniknout prakticky dokonalá nacistická armáda.

Hráč měl k dispozici celkem čtyři zbraně, z nich rotační kulomet Gatling byl suverénně tou nejsilnější a ,,kosil" nepřátelé po řadách. Wolfenstein zabíral na disku ,,neuvěřitelných" 8 MB a vyžadoval PC alespoň ,,286ku". Hráčům byl však ,,důrazně" doporučen stroj o třídu vyšší - ,,386tka", aby hra šla pokud možno plynule a bez záseků.

Grafika, jakkoli se nám zdá dnes směšná, představovala v roce 1992 vrchol tehdejšího programátorského snažení. Působila však i v jiných ohledech či detailech inovativně a hlavně realisticky. I proto získal Wolfenstein řadu cen, na něž o rok později navázala jiná hráčská klasika DOOM, a v roce 1994 DOOM 2, který znamenal skutečnou revoluci ve svém žánru. 

 

Zdroj: youtube.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.