VIDEO Případ Kramný: Největší justiční zločin v novodobé historii? Zásadní vliv na odsouzení podezřelého měly sestříhané reportáže komerčních televizí. První článek obludného řetězce

VIDEO Případ Kramný: Největší justiční zločin v novodobé historii? Zásadní vliv na odsouzení podezřelého měly sestříhané reportáže komerčních televizí. První článek obludného řetězce
Popisek: Ondř
08 / 08 / 2018, 18:30

Mohou média přimět policii, aby vedla vyšetřování „na objednávku?“ Mohou tři „nezávislé“ složky, tedy média, policie a justice pracovat jako jeden tým s cílem dostat do vězení, kdo se jim hodí? Odpověď zní: Ano. Případ Kramný je toho důkazem.

Petr Kramný nebyl vrah, ale oběť. Jeho rodina podlehla během dovolené v Egyptě onemocnění zvanému Faraonova pomsta, on přežil jen zázrakem. Tak zní verdikt egyptských vyšetřovatelů a soudních znalců. Česká strana však jejich závěry obrátila naruby. Proč?

„Podíl policejniho ředitele Moravskoslezského kraje plukovníka Kužela, jehož kariéra tehdy měla na kahánku, byl na odsouzení Petra Kramného zcela zásadní,“ říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun, který bojuje o právo Petra Kramného na spravedlivý proces.

V rozhovoru s Ondřejem Höppnerem na dvorečku domu u Karlova mostu připomíná Václav Peričevič, že vyšetřování případu Kramný a následného odsouzení byly skandální. Pochybnosti ohledně odsouzení jsou obrovské a mnohé nasvědčuje tomu, že jde o jeden z největších justičních omylů v novodobé historii. Před pár dny odsouzený Kramný požádal obnovu procesu.

psali jsme: psali jsme: Největší test justice v dějinách ČR začíná: Petr Kramný podal žádost o obnovu procesu. 10 důvodů, proč by mu měl soud vyhovět a pustit ho na svobodu

Mediální objednávka byla po návratu Kramného z Egypta jasná: Dostaňte Kramného do basy, jinak budete mít problém. Případ vrcholil v době, kdy byl policejní ředitel Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel v přímém ohrožení, že pokud případ nevyřeší tak, jak si přejí média, ve funkci skončí.

Plukovník Kužel se tak ocitl v pozici „sedící kachny, která čeká na odstřel.“ Pokud by se mu nepodařilo Kramného zatknout, tehdy nový ministr vnitra Chovanec by ho s vysokou mírou pravděpodobnosti odvolal.

Proti Kramnému však nebyl jediný důkaz (ani tehdy, ani teď). Proto sáhla policie k tahu, který může pomoci, když je v úzkých: Požádala soud o schválení odposlechů. Poté doufala, že Kramný řekne do telefonu něco, na co ho dostanou.

Odposlechy schválil soudce Karel Gil, manžel soudkyně Renaty Gilové, které později Kramného odsoudila k nebývale vysokému trestu 28 let vězení. Odsouzen z kuchyně? Ano, i to je možné. „Jako důvod odposlechy byla uvedena sestříhaná reportáž komerční televize,“ říká Peričevič ze spolku Šalamoun a dodává, že jde o zcela skandální počin.

psali jsme: Odposlechy, ve kterých Kramný neřekl nic, co by svědčilo o jeho vině, pak policie při přepisu zkreslila tak, aby to vypadalo, že se jako by přiznal: „Jsem rád, že to v tom Egyptě takhle dopadlo,“ řekl údajně do telefonu při hovoru s tetou.

„Spolek Šalamoun provedl konfrontaci odposlechl a jejich přepisu. Zmíněnou větu, později použitou u soudu jako nepřímý důkaz, nikdy neřekl. Jasně se ukázalo, že si policie odposlechy převyprávěla tak, jak se jí hodilo, aby mohla Kramného zatknout.“

psali jsme: VIDEO Případ Kramný: O vině či nevině rozhodla média. Referendum o tom, zda ho oběsit? Ano! Budiž to poučením pro všechny podezřelé, vzkazuje spolek Šalamoun

Plukovník Kužel byl navíc v těsném kontaktu s mužem, která sehrál při stavbě papírové věže Kramného viny a odsouzení klíčovou roli. Přednosta Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček dodal to, co policie neměla: „Důkazy“.

Ty však byly tak chabé, že možná stačily na dočasné oblafnutí veřejnosti, ale dlouhodobě je udržet nešlo. Přímé důkazy nikdy neexistovaly, nepřímé jsou již vyvráceny revizními znalci. Igor Dvořáček byl navíc již zbaven funkce přednosty – údajně pod heslem nového vedení ministertsva zdravotnictví „Usekněme hlavu ostravské chobotnici“.

Společně s ním dostal padáka i jeho manželka, která se také podílela dodáním „důkazů“ na odsouzení Petra Kramného.

Sledujte případ Petra Kramného, který je zřejmě největším justičním omylem v novodobé české historii, na těchto stránkách.

Více zákulisních podrobností o kauze se dočtete v knize Ondřeje Höppnera „Případ Kramný, všechno je jinak.“ Objednávejte si ji zde: Ondřej Höppner: PŘÍPAD KRAMNÝ: VŠECHNO JE JINAK

Kramný

 Autor: Ondřej Höppner

 

 

  

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace