Propagační videa ISIS vs. realita

Propagační videa ISIS vs. realita
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Není to taková legrace jak myslel
28 / 04 / 2016, 10:30

Stanice VICE News získal záběry z kamery bojovníka islámského státu (IS), který zemřel v březnu v bojích s kurdskými vojáky Pešmerga v severním Iráku. A vypadalo to úplně jinak než na propagandistických videích Islámského státu.

Srážka se konala asi 30 mil severně od Mosulu a na rozdíl od ISIS propagandy, ukazující hrdinné bojovníky v černém vítězící nad nepřáteli, je zde vidět jen chaos, paniku a bojovníci ustupující před elitními jednotkami iráckých Kurdů. 

Pešmerga, tedy kurdsky "na smrt jdoucí" je název kurdských ozbrojených milicí, působících jako neoficiální kurdská armáda v rámci Iráku, kde mají Kurdové rozsáhlou autonomii. Tyto síly zodpovídají za obranu území, obyvatel a institucí Iráckého Kurdistánu. Její příslušníci se označují jako pešmergové. Počátky Pešmergy sahají až do 20. let 20. století, kdy bylo na vzestupu hnutí za nezávislost Kurdistánu. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.