Video: Protivládní protesty v Polsku. Premiérka obvinila opozici z destabilizace a zmatku

Video: Protivládní protesty v Polsku. Premiérka obvinila opozici z destabilizace a zmatku
Autor fotografie: Screenshot
18 / 12 / 2016, 08:00

Polská premiérka Beata Szydlová dnes označila za skandální počínání opozice, na jejíž výzvu se ve Varšavě konají mnohatisícové protivládní protesty. Nástrojem opozičních stran se podle ní stal křik, zasévání zmatku a destabilizace, které nemají nic společného se standardy evropské demokracie.

Varšava (ČTK) - Opozice prý vyvolává "krajní emoce", což nemá nic společného se současným stavem země, prohlásila Szydlová večer ve zvláštním televizním projevu. "Naopak, je to dáno bezmocí, frustrací těch, kteří přišli o moc a kteří naprosto nevědí, jak přesvědčit Poláky o svých myšlenkách," dodala.

Opozici obvinila, že se chová nezodpovědně a škodí Polsku. "Je to velká chyba a mým úkolem je říct to nahlas," zdůraznila premiérka. Její strana Právo a spravedlnost (PiS) podle ní za rok udělala pro Polsko více než předchozí vlády za osm let. Zmínila například snížení věku pro odchod do důchodu. Současné protesty jsou patrně nejvyhrocenějším střetem mezi opozicí a PiS, která se vlády ujala v říjnu 2015.

Právě protestem kvůli návrhu PiS omezit novinářům vstup do parlamentní budovy demonstrace začaly. V noci na dnešek se protestující rozhodli zablokovat východy parlamentu, v němž se v tu dobu nacházela Szydlová i Kaczyński. Protesty pak pokračovaly před budovou Sejmu (dolní komory parlamentu) a před prezidentským palácem.

Tisíce lidí stále protestují před budovou polského parlamentu ve Varšavě, ale i v dalších městech proti konzervativní vládě a jejím krokům, které podle opozice ohrožují demokracii. Demonstranti v noci na dnešek nakrátko zablokovali východy parlamentu, v němž se v tu dobu nacházely kromě premiérky Szydlové a předsedy vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského také více než dvě stovky poslanců. Ministr vnitra Mariusz Blaszczak obvinil opoziční strany z pokusu o nelegální převzetí moci.

Mluvčí policie polským médiím sdělil, že demonstrace jsou zatím pokojné a že policie nezaznamenala žádné incidenty. Neparlamentní hnutí Výbor pro obranu demokracie (KOD) svolalo manifestace i na neděli.

 

Prezident Andrzej Duda vyzval ke klidu a apeloval na dobrou vůli a zdravý rozum opozice i parlamentní většiny. Dodal, že je připraven působit jako prostředník mezi oběma stranami.

Protest před budovu Sejmu (dolní parlamentní komory) byl na výzvu opozice původně svolán kvůli návrhu PiS omezit novinářům vstup do parlamentní budovy. Zablokovat východy z budovy parlamentu se ale protestující rozhodli poté, co vládní poslanci podle nich v rozporu se zákonem schválili státní rozpočet na příští rok. V noci dav před parlamentem skandoval hesla: "Ústava", "Svobodná média" nebo "Nevyjdete do Vánoc". K protestu se připojili poslanci opoziční Občanské platformy (PO), kteří v budově strávili noc a plánují v ní zůstat až do úterý.

Szydlové i Kaczyńskému se podařilo budovu opustit za pomoci policie kolem třetí hodiny ráno. Policie demonstranty vyzvala, aby se rozešli, a pohrozila použitím násilí. K ránu před parlamentem zůstaly jen malé skupinky mladých lidí.

Kolem poledne se protesty krátce přesunuly před prezidentský palác. Demonstranti žádali, aby prezident Duda zasáhl proti podle nich nedemokratickým krokům PiS. Podle polské televizní stanice TVN 24 policie vyslala kvůli zajištění bezpečnosti před sídlo hlavy státu posily v počtu 500 mužů. List Gazeta Wyborcza uvedl, že podle neoficiálních zdrojů policisté dostali za úkol střežit kanceláře PiS.

Dav skandoval hesla jako: "Vláda je nepřítelem demokracie!", "Svoboda, rovnost, demokracie" nebo "Přestaň mlčet, prezidente! Hanba v polském parlamentu!". Poté se demonstranti odebrali opět před budovu Sejmu.

Mezi demonstranty jsou stoupenci různých opozičních uskupení včetně parlamentních stran Občanská platforma (PO), Moderní nebo hnutí KOD.

Poslanecký klub největší opoziční strany nesouhlasí s tím, že o rozpočtu se hlasovalo mimo jednací sál. O přesunu do jiné místnosti rozhodl v pátek maršálek Sejmu Marek Kuchciński, protože asi tři desítky poslanců opozice v pátek blokovaly zasedací místnost. Představitelé Občanské platformy a Moderních již požádali o svolání nové schůze parlamentu na 20. prosince a chtějí nové hlasování o rozpočtu.

Předseda Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk v reakci na nejnovější vývoj v Polsku vyzval vládu ve Varšavě k respektování ústavy.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.