Video: Reportáž ze základny islámských radikálů v Bosně

Video: Reportáž ze základny islámských radikálů v Bosně
Autor fotografie: Screenshot|Popisek: Ulice vesnice Gornja Maoča
03 / 06 / 2016, 09:45

Německá veřejnoprávní televize ZDF přinesla ve středu 1. 6. krátkou reportáž z bosenské vesnice Gornja Maoča. Jedná se o nejdůležitější základnu islámských radikálů v Bosně.

Video

Gornja Maoča je bývalá srbská vesnice, jejíž obyvatelé byli za občanské války vyhnáni a nahrazeni radikálními muslimy – vahhábisty a salafisty. V současné době je centrem náboženského extremismu.

Němečtí novináři se vydali do této vesnice, aby vyzpovídali její obyvatele. Hned při příjezdu jim místní obyvatelé vyhrožovali, nepřestanou-li natáčet. Na záběrech, které se přesto zdařilo pořídit, je vidět fundamentalisty s dlouhými vousy a ženy v černém odění se zahalenými tvářemi.

Z vesnice odešlo několik lidí bojovat do Sýrie za islámský stát. Pochází odsud obviněný kazatel Bilal Bosnić, který byl odsouzen k sedmi letům vězení za rekrutování bojovníků do Sýrie. Před svým trestem žil ve vesnici se svými čtyřmi ženami a osmnácti dětmi. Bosenské úřady považují vesnici za tranzitní tábor pro extremisty. Propagandista Enis Bosnić řekl nicméně německým novinářům, že obvinění je vymyšlené. Z Bosny už odešlo přes 200 bojovníků k ISIS.

Reportáž pokračovala rozhovorem se Sefikem Čufurovićem, jehož syn Ibro se přidal k radikálům pod vedením Bilala Bosniće a nakonec odešel do Sýrie. Přesto, že dříve byl dobrým studentem, stal se z něj fundamentalista, zničil všechny své fotky a proklel svého otce jako nevěřícího.

V regionu kolem vesnice Gornja Maoča vzniklo nápadně mnoho nových a velkých mešit, patrně placených z arabského poloostrova. Bosenské úřady mají podezření, že v této oblasti stále dochází k rekrutování bojovníků ISIS a k plánování teroristických útoků v Evropě. Hornatá hranice je vhodná pro pašování zboží a lidí do Chorvatska, které je členem EU. Při vyšetřování terorismu v Paříži se ukázalo, že propašované zbraně měly původ v bývalé Jugoslávii.

Podle Vláda Azinoviće, protiteroristického experta z univerzity v Sarajevu, který byl v pořadu rovněž vyzpovídán, je Bosna pro Islámský stát místo, kde si bojovníci mohou odpočinout, změnit identitu a pak odjet dále do západní Evropy. Mají tam vybudovanou infrastrukturu a zázemí.

Reportáž končí konstatováním, že Bosna bývala známá svým tolerantním pojetím islámu, ale že se nyní mění v základnu islamistů přímo uprostřed Evropy.

Zdroj: ZDF
Autor: Marian Kechlibar

Tagy článku