Video: Řežba mezi fotbalovými fanoušky na EURO 2016

Video: Řežba mezi fotbalovými fanoušky na EURO 2016
Autor fotografie: YouTube/screenshot
12 / 06 / 2016, 14:00

Ruská fotbalové federace dostane pokutu od UEFA za chování ruských fanoušků na mistrovství Evropy.

Marseille (ČTK) - Řekl to ruský ministr sportu Vitalij Mutko agentuře R-Sport. Fandové se prali se svými anglickými protějšky před i po sobotním utkání přímo na tribuně stadionu.

V Marseille, kde se sobotní zápas odehrál, vznikaly nepokoje už od čtvrtka. V pátek došlo ke střetu táborů obou fanoušků, jeden Brit byl vážně zraněn. Policie musela použít slzný plyn a vodní děla. Fandové se prali i před zápasem a následně se nepokoje přesunuly na stadion. V tu chvíli se mohla do dění zapojit UEFA, která může federace trestat jen za nepřístojnosti na stadionech.

Po remíze 1:1 skupina ruských fandů začala házet po anglických příznivcích předměty a pronikla linií stewardů, kteří se snažili oba tábory oddělit. Angličané včetně malých dětí museli utéct.

Záchranná služba v Marseille potvrdila, že během soboty bylo při střetech zraněno 31 lidí. Z toho jeden upadl do bezvědomí a jeden anglický fanoušek dostal infarkt. Policie šest lidí zadržela.

Podle šéfa ruské fanouškovské unie Alexandera Šprygina ruské rowdies vyprovokovalo chování Angličanů. "Důvodem bitek bylo, že Angličané hodně pili a chovali se špatně. Aktivní v tomto směru byli fandové Lokomotivu Moskva a Petrohradu," dodal Šprygin.

Výtržnosti ruských fanoušků jsou pro UEFA a FIFA o to nepříjemnější, že za dva roky se má v Rusku konat mistrovství světa. Pro rok 2020 pak Rusové i Angličané figurují mezi 13 pořadateli Eura.

Ny nynějším Euru už se ale výtržnosti fanoušků přesunuly i do Nice, kde se poprali fandové Severního Irska s místními obyvateli. Střet si vyžádal sedm zraněných. Severoirská reprezentace se dnes v Nice utká s Polskem. V Paříži je zase pod drobnohledem zápas Turecka s Chorvatskem, který má druhý nejvyšší stupeň rizikovosti. 

Tagy článku