VIDEO: Rozhovor s technickým ředitelem společnosti Greycortex Vladimírem Sedláčkem

VIDEO: Rozhovor s technickým ředitelem společnosti Greycortex Vladimírem Sedláčkem
Autor: screenshot Youtube
15 / 11 / 2019, 08:00

Vladimír Sedláček na konferenci SCADA Security zastupoval firmu GreyCortex, která vyvinula systém GREYCORTEX Mendel. Ten řeší efektivně ochranu průmyslových automatizovaných sítí SCADA, o níž jsme v rozhovoru hovořili detailněji.

Sedláček v rozhovoru zmínil, že kyberútoky či zranitelnosti se od IT posouvají směrem k průmyslovému řízení, řízení budov či řízení dopravy či systémům kamerového dohledu. Důležitou roli hraje i v dnešní době i kritická infrastruktura.

                                       

Problematika ochrany sítí SCADA je mnohými odborníky podceňována, jak zaznělo na konferenci SCADA Security, která proběhla ve dnech 4. -5. listopadu 2019 v Praze. Málokdo si totiž dokáže uvědomit, jaké ztráty může způsobit ve výrobních provozech či energetickém průmyslu jejich ,,praktické" vyřazení.  Přes poslední zkušenosti z napadených výrobních podniků si málokdo dokáže představit, jak snadno lze dnešní propojené řídící systémy vyřadit z provozu.

Sedláček se pak rozhovořil o možné ochraně SCADA sítí, kterou je produkt GREYCORTEX Mendel. Ten je založen na umělé inteligenci a speciálních algoritmech a je efektivním řešením ochrany nejen průmyslových automatizovaných sítí SCADA. Podle Sedláčka má GREYCORTEX Mendel několik úrovní a tvůrci systému neučí samotný produkt rozpoznat konkrétní útok, ale projevy neobvyklého chování. Nejenže umí GREYCORTEX Mendel potenciální rizika v podobě anomálií detekovat a analyzovat, ale také je eliminovat.

Brněnská společnost GreyCortex byla založena v roce 2016 a její produkty jsou zaměřeny na bezpečnost počítačových i průmyslových sítí. GREYCORTEX Mendel je uplatnitelný kromě systémů SCADA také ve zdravotnictví, finančnictví, státní správě i v komerčních společnostech.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace