Video: Ruské Mi-24 v akci

Video: Ruské Mi-24 v akci
Autor fotografie: By Alex Beltyukov - RuSpotters Team [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0), CC BY-SA 3.0|Popisek: Ilustrační foto Mi-24
08 / 10 / 2015, 20:30

Ruské Mi-24 Hind v akci proti syrským povstalcům ukazují, proč jim v Afghánistánu říkali "satanův koráb".

První video ukazuje dva Hindy nad Kafr Nabudah, v severozápadní Sýrii. Vrtulníky přelétají nad vesnici a vypouštějí svělice kvůli oklamání přenosných systémů protivzdušné obrany.

V druhém videu jsou vidět pokusy ohrozit létající pevnost Mi-24 palbou z kalašnikovů!

Psali jsme: Video: Kaspická flotila odpaluje rakety proti teroristům z IS

Mil Mi-24 je velký dvoumotorový bitevní a víceúčelový vrtulník určený pro přímou podporu pozemních jednotek, ničení tanků a obrněných cílů, přepravě 8 osob nebo 1 500 kg materiálu v nákladovém prostoru. Severoatlantická aliance mu přidělila kódové jméno "Hind" (česky "Laň"). Exportní verze vrtulníku jsou známy pod označením Mi-25 a Mi-35.

Základní hlavňovou výzbrojí vrtulníku je otočný, v přídi umístěný čtyřhlavňový rotační kulomet 9A624 ráže 12,7 mm, pozdější verze mají pevně umístěný nebo dvojkanon GŠ-23 ráže 23mm na boku trupu. Další výzbroj a výstroj může být podvěšena na čtyřech závěsnících pod pomocnými křídly. Na koncích křídla jsou pak lišty pro protitankové řízené střely.

Verze D má přídavné nádrže v nákladním prostoru. Vytrvalost vrtulníku se pak zvyšuje na téměř 4 hodiny letu a dolet na více než 800 km. Vrtulník se účastnil mnoha konfliktů po celém světě; asi nejvýznamnějším byla sovětská válka v Afghánistánu. Později byly nasazeny ruskou stranou během několika válek v Čečensku. Účastnily se i občanské války v Sierra Leone. Během íránsko-irácké války došlo k několika leteckým soubojům iráckých Mi-25 s íránskými vrtulníky AH-1J SuperCobra. Iráčtí piloti si obecně stroje Mi-25 pochvalovali, zejména pro jejich vysokou rychlost, dolet, všestrannost a velkou nosnost. Za neuspokojivou považovali zejména neefektivitu zbraňových systémů a malou obratnost.

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku