VIDEO: Rusko zveřejnilo záběry Palmýry, IS město znovu ničí

VIDEO: Rusko zveřejnilo záběry Palmýry, IS město znovu ničí
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Palmýra
13 / 02 / 2017, 16:00

Ruská armáda dnes zveřejnila letecké snímky syrské Palmýry. Je z nich patrné, že radikálové z organizace Islámský stát (IS), kteří město podruhé dobyli, tamní historické památky znovu ničí. Informují o tom ruská média.

Ministerstvo obrany srovnalo letecké snímky z loňského června, kdy měla Palmýru ještě pod kontrolou syrská armáda, se snímky z letošního února. Bojovníci IS město obsadili v roce 2015, poprvé je ztratili v bojích s armádou a jejím ruským spojencem loni v březnu. V prosinci se tam ale vrátili.

Záběry potvrzují nově poškozený tetrapylon, což je sloupoví ze 3. století, jež se nachází před římským amfiteátrem z 2. století. ,,Snímky jasně ukazují, že teroristé zničili proscénium, centrální část římského divadla, a sloupy tetrapylonu," oznámilo ruské ministerstvo.

V poslední době ruská armáda zaznamenala pohyb kamionů v okolí Palmýry, což podle ní může znamenat přípravu na další destrukci místa.

Ruská armáda dnes zveřejnila letecké snímky syrské Palmýry. Je z nich patrné, že radikálové z organizace Islámský stát (IS), kteří město podruhé dobyli, tamní historické památky znovu ničí. Na kombinovaném snímku je vidět původní a současný stav tetrapylonu.

Na nové ničení upozornilo už v lednu UNESCO, na jehož seznamu kulturního dědictví je Palmýra zapsána. Označilo to za válečný zločin a ohromnou ztrátu pro Syřany i celé lidstvo.

Palmýra leží v provincii Homs, asi 210 kilometrů severovýchodně od Damašku. K jejím nejznámějším památkám patří kolonáda, divadlo, vítězný oblouk, mnoho kostelů, chrámů či pohřebišť. Od roku 1980 je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Před zahájením syrské války v roce 2011 místo navštěvovalo na 150.000 turistů ročně.

O Palmýře se dnes zmínil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, dotazy na případné plány ministerstva obrany ale nekomentoval. ,,O strategii a taktice operací v Sýrii nemohou nic říct. Barbaři a teroristé bohužel pokračují v ničení památek lidské civilizace. Doufáme, že dříve či později budou tato historická místa osvobozena od barbarů, které nelze nazývat lidmi," řekl Peskov.

O Palmýru se podle ruských zdrojů chystá znovu bojovat syrská armáda. Ruská armáda začátkem února oznámila, že jsou syrské jednotky na polovině trasy k Palmýře.

 

psali jsme:

(VIDEO 360°) Jazvy ktoré zanechal Islamský štát v Palmýre

 

Zdroj: ČTK, youtube.com

 

Tagy článku