VIDEO: Rusové vezou do Kazachstánu obrněná vozidla či drony. Moskva chce přispět k nastolení klidu

VIDEO: Rusové vezou do Kazachstánu obrněná vozidla či drony. Moskva chce přispět k nastolení klidu
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: BTR-82A
09 / 01 / 2022, 09:00

Napětí v Kazachstánu pokračuje i nadále, Rusové v rámci Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti do země vezou kromě obrněných vozidel také drony či výsadková vozidla BTR-D. Kreml chce přispět k nastolení klidu v zemi, kterou se prohnala masová vlna protestů.

Rusové vezou do Kazachstánu, zemí zmítanou v protestech, svou moderní techniku a vojáky, pomocí nichž zde chtějí nastolit klid. Rusko je podporovatelem režimu prezidenta Kasyma-Žormata Tokajeva, a tak neváhalo a do několik hodin po ,,podání" žádosti kazašskou hlavou státu souhlasilo, aby přivezlo své moderní elektronické systémy včetně obrněných vozidel a další techniky, které nakládá do letounů An-124 a Il-76.

                                     

                                                                           Video: YouTube

Technika zahrnuje například nákladní automobil KAMAZ 6x6, bezpilotní průzkumné drony Orlan-10, systém RB-341V, bojová vozidla pěchoty BTR-82A či výsadková vozidla BTR-D. Rusko počítá s tím, že vysadí do Kazachstánu zhruba 5 000 svých jednotek, protože více není ,,nutné".

Rusko chce být považováno za zemi, která přispěje k nastolení pořádku v zemi a odmítá být státem, který by byl pasován do role agresora.

Zatímco Rusové do Kazachstánu vezou svou techniku a vojenský personál, v zemi pokračuje zatýkání odpůrců režimu včetně těch, kteří byli spřízněni s předchozí garniturou prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Jak již média informovala, policie zajistila bývalého premiéra a šéfa kontrarozvědky Karima Masimova, který je podezříván z velezrady, aniž by kazašské úřady blíže rozvedly důvody. Jednalo se o blízkého spojence bývalého prezidenta Nazarbajeva.

Protivládní protesty, které Kazachstán zachvátily počátkem ledna, si již vyžádaly téměř 200 mrtvých a několik tisíc zraněných. Tokajev demonstranty označuje jako ,,teroristy", proti nimž chce postupovat s maximální tvrdostí.


Zdroj: BBC, The Drive

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace